Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy słońce zabija koronawirusa? Nowe wnioski naukowców

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
Czy słońce zabija koronawirusa? Nowe wnioski naukowców
Czy słońce zabija koronawirusa? Nowe wnioski naukowców pixabay
Od kilku tygodni trwają badania nad wirusem COVID 19, który sieje spustoszenie na niemal całym świecie. Naukowcy pracują nad szczepionkami, ale również badają szczepy wirusa, dochodząc do nowych wniosków na temat wirusa. Tym razem amerykańcy naukowcy odkryli, że promienie słoneczne zabijają koronawirusa. Wnioski te czekają na potwierdzenie.

Ekspert ds. zdrowia William Bryan powiedział podczas spotkania grupy zadaniowej koronawirusa w Białym Domu, że wstępne dowody naukowe, które jeszcze nie zostały ujawnione, sugerują, że ciepło i światło słoneczne mogą spowolnić rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2.

„Naszą najbardziej uderzającą obserwacją do tej pory jest potężny wpływ światła słonecznego na zabijanie wirusa - zarówno na powierzchni, jak i w powietrzu. Widzieliśmy podobny efekt zarówno w przypadku temperatury, jak i wilgotności, gdzie wzrost temperatury i wilgotności lub oba są ogólnie mniej korzystne dla wirusa ” - mówił.

- Byłoby nieodpowiedzialnym, gdybym powiedział, że lato rozwiąże wszystkie problemy i całkowicie zabije wirusa. Wszelkie wytyczne mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 muszą zostać podtrzymane - powiedział Bryan.

Od dawna wiadomo, że światło ultrafioletowe ma działanie sterylizujące, ponieważ niszczy materiał genetyczny wirusa i jego zdolność do replikacji. Kluczowym pytaniem było, jaka intensywność i długość fal UV jest konieczna do zabicia wirusa.

Przypomnijmy, że początkowo twierdzono, że wysokie temperatury powietrza zabiją koronawirusa. Oznaczało to, że gdy tylko zrobi się ciepło nie będziemy mieć problemu pandemii. Niestety, ta optymistyczna wersja szybko została obalona.

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że problem jest bardziej skomplikowany. Tylko dlatego, że epidemie grypy słabną wraz ze zmianami sezonowymi, nie oznacza jeszcze, że inny wirus atakujący nasz układ oddechowy będzie zachowywał się w ten sam sposób.

Pracownicy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) twierdzą, że na razie nie ma powodu sądzić, że temperatury przyczyniają się do wybuchu epidemii, ale warto zbadać ten problem.

Słabnięcie epidemii grypy latem nie oznacza, że ​​wirus umiera od wyższych temperatur. Po prostu staje się mniej groźny. Nawet jeśli koronawirus zaniknie latem, może wrócić jesienią, ostrzegają.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska