Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wakacje będą na zmiany? Różne terminy letnich wakacji w regionach. MEiN zdecyduje się ruchome lato?

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Czy rotacyjne wakacje spowodują ograniczenia w spędzaniu wakacji pomiędzy przyjaciółmi i rodzinami w różnych województwa?
Czy rotacyjne wakacje spowodują ograniczenia w spędzaniu wakacji pomiędzy przyjaciółmi i rodzinami w różnych województwa? Fot. Ashton Bingham / unsplash
Czy wakacje powinny być wydłużone i ruchome dla poszczególnych regionów jak zimowe ferie? Taka propozycja padła ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki. Pomysł ma przeanalizować Ministerstwo Edukacji i Nauki. Minister edukacji stwierdził, że taka zmiana nie ma uzasadnienia. Przyznał jednak, że propozycja będzie dokładnie omówiona. Co na pomysł wakacyjnych zmian mówią uczniowie, ich rodzice i sami nauczyciele?

Spis treści

Ruchome wakacje letnie? Po co takie zmiany?

Wprowadzenie letniej przerwy na zasadach podobnych jak ma to miejsce w przypadku ferii zimowych, miałoby być korzystne dla branży turystycznej. Pomysł pojawił się już w minionym roku, kiedy to Stowarzyszenie Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiło propozycję wydłużenia wakacji i podzielenia ich pomiędzy poszczególne województwa.

Jak przekonywała organizacja, taki krok nie tylko wydłużyłby sezon dla organizatorów wypoczynku, ale też byłby korzystny dla samych wypoczywających. Wśród argumentów pojawiły się mniejsze korki na trasach do turystycznych miejscowości, mniejszy tłok na plażach i górskich szlakach oraz większa dostępność noclegów czy usług gastronomicznych.

Temat podjął wiceminister turystyki Andrzej Gut-Mostowy, prosząc o konsultację Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zaznaczył jednak, że nie jest to sprawa, która wymaga szybkich działań, a raczej dokładnej analizy i konsultacji.

Wakacje inaczej? Minister edukacji komentuje

Pismo, z prośbą o ocenę pomysłu z punktu widzenia systemu edukacji, trafiło do MEiN.

– Niespecjalnie widzę taką potrzebę. Nie widzę również specjalnego uzasadnienia do tego, aby robić wakacje rotacyjnie, aby część młodzieży wypoczywała we wrześniu, kiedy już jest zimo – skomentował propozycję minister Przemysław Czarnek. Stwierdził też, że wakacje trwają wystarczająco długo, żeby infrastruktura turystyczna mogła odpowiedzieć na zapotrzebowanie wszystkich uczniów. – Co innego ferie zimowe, dwa tygodnie to był za krótki czas i dobrze, że zostały wydłużone do sześciu tygodni łącznie – dodał.

Póki co oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie MEiN nie przygotowało. Jak zaznaczył minister Czarnek, jego ocena nie jest oficjalnym stanowiskiem resortu, a jedynie „komentarzem na gorąco”. – Analiza trwa – zaznaczył szef ministerstwa edukacji.

Wakacyjna rewolucja. Co o ruchomych wakacjach mówią uczniowie i rodzice?

Pomysł zmian zaskoczył uczniów i ich rodziców.

– O nie! W żadnym wypadku! Już w ferie nie mogę spotkać się z przyjaciółmi z Warszawy, bo ja mieszkam w Wielkopolsce i zimowe wakacje nam się nie pokrywają. Miałoby być tak samo latem? To bardzo niefajne – protestuje 15-letnia Agnieszka.

– Zgadzam się na wydłużenie wakacji od czerwca – mówi 11-letni Paweł, uczeń kaliskiej podstawówki. – Ale nie chcę wracać do szkoły w sierpniu! To przecież jeszcze pełnia lata. Zupełnie mi się taki pomysł nie podoba.

Przeciwna zmianom jest też Katarzyna, mama dwóch córek – uczennicy szkoły podstawowej i licealistki:

– Może będę nieobiektywna, ale z mężem pracujemy w instytucji kultury, w której sezon trwa do początku lipca. Potem mamy wakacyjną przerwę i wracamy do pracy pod koniec sierpnia. Ze względów organizacyjnych wakacje w obecnym kształcie zdecydowanie nam odpowiadają. To, że czas wolny nam się pokrywa, umożliwia wspólne wyjazdy czy organizację rodzinnego wypoczynku na miejscu. Nie chciałabym tego zmieniać – tłumaczy Katarzyna.

Czy przedłużone i ruchome wakacje, tak jak argumentuje branża turystyczna, byłyby korzystne również dla wypoczywających?

– Może rzeczywiście byłby mniejszy tłok w atrakcyjnych miejscach – przyznaje Piotr, ojciec trójki dzieci w wieku przedszkolnym. – Z drugiej strony tzw. wysoki sezon trwałby dłużej, czyli również wyższe, wakacyjne ceny. Jeśli ktoś lubi wypoczywać poza sezonem albo właśnie tuż przed rozpoczęciem dzisiejszych wakacji, albo pod sam ich koniec, bo byłby stratny.

– To ja wypowiem się z punktu widzenia osoby, która ma już dorosłe dziecko i lubi wypoczywać latem, ale poza ścisłym, wakacyjnym sezonem. Na wakacyjne wyjazdy w kraju chętnie wybieram czerwiec albo początek września. Wtedy np. na plażach jest spokojniej, nie ma mrowia hałaśliwych dzieci. Nie chciałabym tego tracić – mówi Agata, mama dorosłej córki.

Podobne spostrzeżenia ma Małgorzata, emerytowana nauczycielka, która podkreśla, że do niedawna z urlopu mogła korzystać wyłącznie w wakacje.

– Chwalę sobie możliwość wyjazdu poza sezonem i spokojne spacery, gdy urlopowiczów jest nieco mniej niż w lipcu i sierpniu. Rozważając zmiany, warto wziąć pod uwagę zarówno argumenty rodziców i dzieci, jak i osób, które od dzieci chciałyby odpocząć – podkreśla Małgorzata.

– Moim zdaniem proponowane zmiany niczego nikomu nie ułatwią. Wydłuży się sezon i podniosą ceny. Jedynymi, którzy skorzystają na ewentualnej, wakacyjnej rewolucji, będzie branża turystyczna. Dla reszty będą to niepotrzebne utrudnienia, komplikacje – dodaje Marta, urzędniczka z Krakowa, mama 12-letniego syna i 17-letniej córki. – Myślę, że to jest istotna zmiana w całym systemie edukacji i ochrony zdrowia, ponieważ termin wakacji dotyczy też żłobków, przedszkoli i zapewne rekrutacji do szkół średnich, ale to już Ministerstwo Edukacji musi sobie rozważyć.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy wakacje będą na zmiany? Różne terminy letnich wakacji w regionach. MEiN zdecyduje się ruchome lato? - Strefa Edukacji

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska