Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy woda, do której dowiercili się geolodzy ma lecznicze wlaściwości?

(FI)
Fot. Dominik Fijałkowski
Jeśli Inowrocław chce mieć uzdrowisko, musi mieć własne wody lecznicze. Wszystko wskazuje na to, że geologom, po trzech miesiącach wiercenia w ziemi, udało się trafić na pokłady mineralnej.

www.pomorska.pl/inowroclaw

Więcej informacji z Inowrocławia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/inowroclaw

- Obowiązek posiadania ujęcia takich wód narzuca na nas ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych - przypomina Monika Dąbrowska, rzecznik inowrocławskiego ratusza.

Zgodnie z tym dokumentem każda gmina, która chce zachować uzdrowiskowy charakter musi posiadać i eksploatować w swych granicach wody służące celom leczniczym.

Najgłębszy taki odwiert mieście

12 listopada 2009 roku tuż za Ogrodami Papieskimi spółka Pol-Tex Methane z Rybnika rozpoczęła wiercenia w poszukiwaniu wód leczniczych. W wypowiedzi dla "Pomorskiej" prezydent Ryszard Brejza nie krył, że liczy na to, iż ekipa nie tylko dotrze do pokładów leczniczej mineralnej, ale również natrafi na solankę, a być może też i na ciepłe źródła.

- Zaplanowano wówczas wykonanie studni o głębokości pięciuset metrów. Zadanie to zostało właśnie wykonane. Warto podkreślić, że to najgłębszy taki odwiert w Inowrocławiu, bo wykonane kilka lat temu studnie na terenie Szpitala Powiatowego sięgają zaledwie sto metrów pod ziemię - dodaje Monika Dąbrowska.

Ekipy natrafiły na złoża wody. Jakie są jej właściwości, jeszcze nie wiadomo. Niebawem próbki zbadają specjaliści. Miejmy nadzieję, że woda, podobnie jak ta wydobywana przy szpitalu będzie miała leczniczy skład.

Teraz będą poszerzać

Jak się okazuje, tegoroczna mroźna zima dała się również we znaki geologom z Rybnika. Niskie temperatury powodowały awarie głowic wiertniczych, co opóźniało zaplanowane prace.

- Aktualnie firma rozszerza otwór. Wkrótce zostanie on obudowany i zabezpieczony - wyjaśnia Stanisław Kowalewski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Inowrocławiu, które jest w tym przypadku inwestorem.

Wszystko wskazuje na to, że prace potrwają jeszcze trzy tygodnie. Ostateczne koszty wykonania odwiertu i przygotowania studni do eksploatacji szacuje się na dwa miliony złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska