Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym będzie kusić w tym roku świecki zamek?

Andrzej Bartniak
Andrzej Bartniak
Impreza poświęcona dziejom polskiej kawalerii zapowiada się jako jedno z ciekawszych wydarzeń w cieniu świeckiego zamku. Trwają też prace nad nowym obliczem Nocnego Śpiewania. Tym razem w duchu twórczości Jarosława Kukulskiego.

Z zimowego snu zamek zbudzi się oficjalnie pierwszego maja. Jeśli jednak pogoda w kwietniu będzie zachęcała do zwiedzania, jego podwoje - wzorem lat ubiegłych - zostaną otwarte w połowie kwietnia.

Wiadomości ze Świecia

Warto podkreślić, że w ubiegłym roku wejściówkę kupiło 6,5 tys. osób, a więc o tysiąc więcej niż w 2010. Pierwszą dużą imprezą, która powinna przyciągnąć tłumy, to zaplanowana na maj prezentacja dziejów polskiej kawalerii. - Od czasów średniowiecza aż po współczesne - tłumaczy Przemysław Krzyżanowski, szef Izby Regionalnej w Świeciu. - W programie znalazłyby się takie atrakcje, jak: starcia rycerzy na kopie, pokazy wojsk husarskich, oddziału szaserów - zachęca. - Oczywiście, część batalistyczną uzupełniałyby: omówienia poszczególnych części uzbrojenia, wyposażenia oraz przegląd sukcesów polskiej kawalerii na przestrzeni wieków.

Przeboje lat 70. i 80.

Wszystko wskazuje też na to, że od czerwca w zamkowej piwnicy, w każdy weekend będą się odbywać pokazy kinowe, z repertuarem odbiegającym od tego, co aktualnie serwuje Wrzos. Pozytywne oceny zachęcają także do kontynuowania lipcowej Nocy Grozy skierowanej do fanów horrorów. - Zamierzamy uczynić ten wieczór jeszcze bardziej niesamowitym, stąd pomysł, aby zaangażować Teatr Świecie - tłumaczy Krzyżanowski. - Dobrym posunięciem wydaje się też połączenie przeglądu horrorów z Festiwalem Mocnych Brzmień.

Przeczytaj także: Wypełniasz PIT? Zastanów się, komu przekazać 1 proc.

W wakacyjnej ofercie warto też zwrócić uwagę na astronomiczną noc. Tę, wzorem roku 2010, zapowiedziano na sierpień.

Sztandarowym wydarzeniem września od lat jest Nocne Śpiewanie, które w tym roku może zaskoczyć bywalców, związanych emocjonalnie z szeroko rozumianą poezją śpiewaną. Trwają starania o dotację z Ministerstwa Kultury pozwalającą podjąć szereg działań przybliżających twórczość Jarosława Kukulskiego. Jednego z najważniejszych polskich kompozytorów lat 70. i 80., autora przebojów m.in. Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka czy Haliny Frąckowiak. W części konkursowej, młodzi twórcy zmagaliby się na interpretacje piosenek Kukulskiego. Jeśli plany dojdą do skutku, to wśród jurorów oraz jako gwiazda imprezy, na scenie w koncercie zaśpiewa Natalia Kukulska. - Poznawanie i przybliżenie młodemu pokoleniu dokonań polskich kompozytorów wydaje się ciekawym kierunkiem dla Nocnego Śpiewania - uważa Monika Gerke z OKSiR. - Co roku "na tapetę" bralibyśmy kogoś innego. Niestety, ze względu na prawa autorskie itp. jest to drogie i skomplikowane.

Jednym z ostatnich jesiennych wydarzeń byłyby obchody święta ziemniaka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska