Zobacz wideo: Wiosnę w Kujawsko-Pomorskiem mamy w środku zimy

Kolejna edycja „Czytelnika Roku” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie za nami. Znamy najaktywniejszych czytelników - dorosłych i dzieci, którzy wypożyczali w 2022 roku najwięcej książek.
Najaktywniejsi czytelnicy w kategoriach:
Wypożyczalnia dla dorosłych:
- Agnieszka Konieczna
- Helena Pieprzyk
- Ewa Szlenk
Oddział dla dzieci:
- Alicja Grabowska
- Wiktoria Uniejewska
- Kornelia Dyl
Najstarsi czytelnicy:
- Cecylia Sławińska
- Leokadia Rutkowska
Czytelnia:
- Andrzej Turło-Purto
Powiat chełmiński:
- Waleria Małek
- Mirosława Cybak
- Katarzyna Graczyk
Punkt Biblioteczny:
- Anna Dyjak
- Elżbieta Puzowska
- Barbara Knoppek
W bibliotece cieszą się, że po okresie pandemii udało się w końcu spotkać i porozmawiać. Podkreślają również, że przekrój wiekowy osób nagrodzonych wskazuje, że tradycja czytania dla przyjemności jest wciąż żywa. Ponadto, dziękują burmistrzowi Chełmna i staroście chełmińskiemu za wkład finansowy w zakup nagród.
Bibliotekarza zapraszają także wszystkich do odwiedzenia ich. Udostępnili wystawę „Astroinstrumenty Jana Heweliusza”. Została ona wypożyczona nieodpłatnie z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, która z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii Oddział w Toruniu współorganizuje wystawę, której kuratorem jest dr Katarzyna Tomkowiak.
O astronomie Janie Heweliuszu
Jan Heweliusz prowadził obserwacje w Gdańsku przy ul. Korzennej. Na początku działał sam, później dołączyła do niego asystentka, żona Elżbieta. Na obszernym tarasie „dostrzegalni” czy „Gwiezdnego Grodu”, jak lubił nazywać obserwatorium, gościł naukowców i królów. Wykorzystywane w trakcie badań instrumenty astronomiczne do pomiarów położeń i ruchów ciał niebieskich oraz lunety do badania ich natury fizycznej samodzielnie konstruował i budował. Były one nie tylko przydatne w trakcie prowadzenia badań, ale i piękne, bo je zdobił. Heweliusz utrwalił swoje astro urządzenia na rycinach, które zamieścił w pracach - był bowiem nie tylko astronomem, ale też rytownikiem i właścicielem drukarni. Możemy podziwiać sekstanty i kwadranty, atrakcyjne jak ażurowa biżuteria (gdyby nie ich rozmiary) oraz lunety imponujące długością, czy ich pomysłowe mocowania (m.in. do balustrady tarasu), a także wiele innych części urządzeń, nad których konstrukcją mozolił się w swej pracowni.
Dzieła Heweliusza, które autor ofiarował bibliotece toruńskiego, protestanckiego Gimnazjum Akademickiego, przetrwały i są w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Na wystawie zostały zaprezentowane ryciny - miedzioryty obrazujące warsztat pracy znakomitego astronoma - w dużej mierze pochodzące z jego dzieła Machinae coelestis pars prior.