Prezentują swoje prace związani z naszym regionem twórcy: pochodząca z Niszczewic (gm. Złotniki Kujawskie), artysta i pedagog Czesława Kazimiera Gucz z Torunia i rzeźbiarz-samouk z Gniewkowa, laureat głównych nagród w konkursach sztuki ludowej, mistrz stolarski Piotr Rajca.
Czesława Gucz przez wiele lat w Pracowni Konserwacji Zabytków rekonstruowała rzeźby, m.in. na pałacu w Lubostroniu. Jest też autorką własnych rzeźb oraz innych form ceramicznych i zdobniczych, np. statui-alegorii sztuki na pałacu Dąbskich przy ul. Żeglarskiej w Toruniu oraz tablic poświęconych ks. Jerzemu Popiełuszce k. byłego hotelu Kosmos. Zdobywa prestiżowe nagrody na wystawach ZPAP - "Dzieło roku" w Toruniu. U nas, obok innych prac, zachwyca urzekającymi prostotą i oryginalnością kameralnymi "kokoludkami" - drewnianymi, charakterystycznymi rzeźbami postaci z wykorzystaniem owoców kokosów, jako głowami.
Piotr Rajca, zainspirowany przez żonę, Jolantę i tradycję gniewkowskich nieprofesjonalistów z kręgu Antoniego Hynka, tworzy od 1990 r. Dał się poznać, jako autor ciekawych rzeźb o tematyce religijnej oraz zmotywowanych przyrodą i folklorem kujawskim, jak np. praca w kuźni, para Kujawiaków, orkiestra i tańce kujawskie. W gniewkowskim GOK prowadzi warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży.
Obecna wystawa nie tyle konfrontuje te prace, ile zestawia i budzi refleksje na temat różnych możliwości artystycznego przedstawienia otaczającego świata i tradycji, w rzeźbie. Warto ją zobaczyć!
Czytaj e-wydanie »