Jedziemy do Berlina
Wizytę u naszych sąsiadów wyznaczono na 5 stycznia 2009 r. Udział w wyjeździe mogą zgłaszać wszystkie osoby zainteresowane tematem budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Metropolitarnego Okręgu Toruńsko-Bydgoskiego.
Uczestnicy wycieczki mają zapewniony bezpłatny dojazd do miejsca docelowego oraz powrót. Ilość miejsc jest ograniczona. - Nie wyznaczyliśmy jeszcze konkretnej liczby miejsc - mówi Leszek Wroński, współpracownik przedsiębiorstwa Południe II, które prowadzi konsultacje społeczne na zlecenie miasta. - Pojedzie na pewno nie mniej niż 25 osób. Jeśli chęć zgłosi nie więcej niż 50, to zastanowimy się, czy nie udostępnimy dwóch autokarów.
Zgłoszenia można kierować na adres: [email protected] do dnia 31 grudnia 2008 roku. W treści należy podać imię, nazwisko, numer kontaktowy oraz dla celów statystycznych dzielnicę, w której mieszkamy.
Informacje szczegółowe pod numerem telefonu 0507 623 508, osoba do kontaktu: Leszek Wroński.
100 milionów euro na budowę
Przypomnijmy, że 15 i 16 grudnia odbyły się w Toruniu konsultacje społeczne w sprawie budowy spalarni śmieci dla naszego okręgu metropolitarnego.
- Wzięło w nich udział 20 nauczycieli oraz ekologiczne organizacje pozarządowe - mówi Leszek Wroński. - Miały one różną specyfikę. Prezentacja dla nauczycieli dotyczyła głównie zielonej energii, czyli energii odnawialnej. Tego co pedagodzy, mogą przekazać uczniom. Z kolei spotkanie z organizacjami miało na celu przybliżenie technologii spalania odpadów. Bezpieczeństwa spalarni dla środowiska.
Zakład ma powstać na terenie Bydgoszczy, ale odpady przeznaczone do utylizacji, będą dowożone również z Torunia. Projekt jest wyceniany na około 100 milionów euro.
- By dostać wsparcie z funduszy unijnych, musieliśmy stworzyć projekt budowy dla całej metropolii toruńsko-bydgoskiej - tłumaczy Leszek Wroński. - Inaczej byłby on zbyt mały, by dostać od Unii pieniądze na budowę. Mamy szansę nawet na 85 proc. dofinansowanie tej inwestycji.
