Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Grudziądzu ma powstać spalarnia odpadów. OPEC organizuje spotkanie informacyjne

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Spalarnia odpadów ma powstać na os. Lotnisko w Grudziądzu
Spalarnia odpadów ma powstać na os. Lotnisko w Grudziądzu Materiały OPEC Grudziądz
Budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów, która ma być zlokalizowana przy ul. Budowlanych 7 w Grudziądzu budzi kontrowersje wśród mieszkańców. OPEC, który jest inwestorem organizuje otwarte spotkanie w tej sprawie. Zaplanowano je na środę, 28 lutego. Początek o godz. 16 w Marinie.

Marek Jopp, specjalista do spraw marketingu i promocji OPEC-u zachęca: - Spotkajmy i porozmawiajmy o planowanej inwestycji Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów dla Grudziądza, o możliwościach zastąpienia węgla oraz rozwiązaniach, które z korzyścią dla środowiska pozwolą ograniczyć koszty gospodarki związanej z odpadami.

W spotkaniu informacyjnym wezmą udział przedstawiciele OPEC-u oraz zewnętrzni eksperci.

Przypomnijmy, że z końcem grudnia 2023 roku powołana została 19-osobowa rada społeczna przy planowanym przedsięwzięciu, a złożona m.in. z przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych i szkół, największych odbiorców przemysłowych oraz najbliższych sąsiadów OPEC-u. Więcej pisaliśmy: W Grudziądzu rozpoczęła działalność Rada Społeczna projektu budowy spalarni odpadów

Ma być bezpiecznie i pod kontrolą

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów, która ma powstać ma produkować ciepło i energię elektryczną z kalorycznych odpadów pozostających po procesie ich zagospodarowania. W bezpieczny i kontrolowany sposób będzie przetwarzać te odpady, których nie można składować i których nie da się przekształcić inaczej niż termicznie. Jest to tzw. paliwo alternatywne (RDF) wytwarzane w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Zakurzewie i aktualnie przekazywane odpłatnie do cementowni.

Dzięki wybudowaniu - jak przekonują w materiałach informacyjnych władze OPEC - Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów zużycie węgla przez OPEC zmniejszy się o 18 tys. ton rocznie, co przyczyni się do dalszego podniesienia bezpieczeństwa dostaw ciepła dzięki zwiększeniu niezależności od dostaw węgla i przyniesie oszczędności finansowe. Do tego należy doliczyć możliwość zatrzymania środków wydawanych na zagospodarowanie RDF oraz korzyści dla środowiska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska