Do Ciechocinka przyjechali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz 16 urzędów wojewódzkich z Polski, odpowiedzialni za problemy zdrowia oraz za sprawy związane z bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym, by podyskutować o zmieniającej się organizacji Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Wczoraj pojawili się także Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Na konferencji prasowej wiceminister poinformował o wprowadzanym nowym systemie dowodzenia zespołami ratowniczymi.
- To narada robocza. Wymieniamy się doświadczeniami między ośrodkami, które już są w nowym systemie, i tymi, które dopiero będą wprowadzane. Chcemy też rozwiać rozmaite obawy związane z tymi zmianami. Zmiany mają na celu maksymalne skrócenie czasu dojazdu zespołu do osoby potrzebującej pomocy. Podobne systemy działają w ramach policji i straży pożarnej - tłumaczył.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Zmiany polegają na koncentracji dyspozytorni medycznych. Docelowo w województwach będzie po jednej centralnej dyspozytorni, tylko w województwach mazowieckim i śląskim będą po dwie. Jednocześnie ma być wymieniany sprzęt na nowocześniejszy w tempie około 30 procent urządzeń w ciągu roku.
Wiceminister przyznał, że niektóre ośrodki już zainwestowały w nowoczesne urządzenia i nie bardzo chcą się przyłączyć do nowego systemu. Niestety, wyjątków nie będzie.
W województwie kujawsko -pomorskim, jak informował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, są na razie dwie centralne dyspozytornie - w Bydgoszczy i Toruniu. Trwa proces włączania do systemu kolejnych zespołów ratownictwa medycznego. Spośród 21 zespołów wczoraj włączono piętnasty z kolei, funkcjonujący w Mogilnie. Nowa organizacja ma dać wojewodom realny wpływ na zarządzanie ratownictwem medycznym. Dyspozytorzy będą pracownikami urzędów wojewódzkich.
Był i drugi powód wizyty w Ciechocinku wiceministra Marka Tombarkiewicza. Przewodniczy on zespołowi, który przygotowuje zmiany w systemie funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego.
W Ciechocinku spotkał się m.in. z członkami Stowarzyszenia „Komisja Zdrojowa”, Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciecho-cinek, dyrektorami sanatoriów. Spotkanie zorganizowano w sanatorium MSWiA Orion.
Była okazja, by podkreślić znaczenie lecznictwa uzdrowiskowego, zwłaszcza dla seniorów i dzieci. Goście zwiedzili nie tylko bazę zabiegową w Orionie, ale i w Sanatorium im. dra Markiewicza dla dzieci oraz funkcjonujący przy tej placówce Zespół Szkół Uzdrowiskowych.
Wiceminister zasugerował, by posiedzenie podsumowujące pracę kierowanego przez niego zespołu odbyło się w czerwcu w Ciechocinku.
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.