- Korzystałem z grafiki wykonanej na Litwie, a którą znalazłem w internecie. Jest niewielka, pozwoliło mi to jednak odtworzyć profil wielkiego uczonego z jego charakterystyczną pozą. Zamówienie portretu nie jest przypadkowe. W tym roku przypada 260. rocznica urodzin wielkiego żninianina.
- Podobizna Jana Śniadeckiego ma stanąć w Jaszunach, przed dworkiem, który przeszedł gruntowną renowację - dowiedzieliśmy się. Zbigniew Dolski opowiada o etapach pracy: - Dwa tygodnie trwało modelowanie portretu w glinie. Realizacja w brązie - tydzień. Było to odlewane metodą wosku traconego. Podobizna ma wysokość ok. 50 centymetrów. Do postumentu doczepione są tabliczki: z przodu z herbem Żnina i herbem Jaszun plus napis: Jan Śniadecki, rektor Uniwersytetu Wileńskiego, 1756-1830. Z tyłu znalazła się druga tabliczka, a tu herb miasta Żnina i napis z okazji 260. rocznicy urodzin Wielkiego Rodaka Jana Śniadeckiego, w imieniu społeczeństwa gminy Żnin Grzegorz Koziełek, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie oraz Robert Luchowski - burmistrz Żnina. Żnin - Jaszuny 29.08.2016 rok.
- Burmistrz Żnina, wraz z delegacją gminy, wzięli udział w obchodach dożynkowych w Jaszunach - potwierdził Dawid Kolasa, rzecznik ratusza.
Nasi przedstawiciele pojechali na zaproszenie mera samorządu rejonu Solecznickiego pana Zdzisława Palewicza.
- Wyjazd delegacji był okazją do uczczenia 260. rocznicy urodzin Jana Śniadeckiego, który pochowany jest na cmentarzu w Jaszunach. Z tej okazji burmistrz Robert Luchowski wręczył władzom rejonu Solecznickiego portret z brązu wybitnego naukowca - dodał rzecznik burmistrza.
Jak się ponadto dowiedzieliśmy, w trakcie uroczystości żnińska delegacja wręczyła merowi rejonu Solecznickiego medal Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego "Wierni tradycji ".
Przeczytaj także:Jest umowa. Żnin i Gostynin już oficjalnie partnerami [zdjęcia]
W skład żnińskiej delegacji weszli: burmistrz Żnina Robert Luchowski, radni Rady Miejskiej Sławomir Kujawa (przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu) oraz Grzegorz Wesołek, pracownicy Urzędu Miejskiego (doradca burmistrza ds. rozwoju lokalnego Paweł Sikora oraz rzecznik prasowy Dawid Kolasa) oraz inne osoby, które miały największy wpływ na kształtowanie i utrzymywanie relacji partnerskich pomiędzy Żninem a rejonem Solecznikowskim (Jacek Pietraszko, Andrzej Bogdański, Jerzy Śniadecki oraz Leszek Janowski).
- Rzeźba wykonana przez pana Zbigniewa Dolskiego kosztowała 6 tysięcy złotych - dodał Dawid Kolasa.