Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Demokracja, a nie płotokracja". Debata w Inowrocławiu

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
W debacie udział wzięli (od lewej): Marcin Wroński (PiS), Łukasz Pająk (BiS), Łukasz Jawornik (Konfederacja) i Anna Ludwisiak-Kawecka (SLD).
W debacie udział wzięli (od lewej): Marcin Wroński (PiS), Łukasz Pająk (BiS), Łukasz Jawornik (Konfederacja) i Anna Ludwisiak-Kawecka (SLD). Dariusz Nawrocki
W czwartkowy wieczór w sali Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu odbyła się debata kandydatów na posłów. Prowadził ją dr Sławomir Drelich, politolog z UMK w Toruniu, nauczyciel z I LO w Inowrocławiu.

- Ta debata jest swego rodzaju manifestem chęci powiedzenia tego, że nasz ustrój to demokracja, a nie płotokracja - podkreślał Sławomir Drelich. - Żyjemy w demokracji, w której chodzi o to, żeby ze sobą rozmawiać, czasami sprzeczać, a nawet kłócić się o sprawy merytoryczne. W demokracji nie chodzi tylko o to, żeby wywieszać swoje twarze na płotach. Płotokracja jest odpryskiem demokracji. Kwintesencją demokracji jest rozmowa - mówił.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali inowrocławianie z najwyższymi pozycjami na każdej z sześciu list naszego okręgu. Przyjęli je: Anna Ludwisiak-Kawecka (SLD), Marcin Wroński (PiS), Łukasz Jawornik (Konfederacja) i Łukasz Pająk (BiS).

O co powalczą w Sejmie?

Debata składała z pięciu rund pytań oraz z krótkich przemówień końcowych debatujących. Pytania kandydatom zadawali również uczniowie I LO w Inowrocławiu. Kandydaci mieli okazję między innymi, by wskazać o co będą walczyć w Sejmie, jeśli się do niego dostaną.

Niemal wszyscy kandydaci zapewniali, że będą zabiegać o lepsze skomunikowanie Inowrocławia z Bydgoszczą i Toruniem. Łukasz Jawornik podkreślał konieczność wybudowania obwodnicy Strzelna oraz trasy S10.

- Każdy nasz dojazd do Bydgoszczy w godzinach szczytu zajmuje prawie dwie godziny. Z dojazdem do Torunia jest podobnie. Fajnie, gdybyśmy mieli w Sejmie kandydata z Inowrocławia, który będzie zabiegał o poprawę tej sytuacji - dodał Łukasz Pająk.

- Nasza obwodnica jest słabo skomunikowana z autostradą i z drogami ekspresowymi, które mają powstać. Bez poprawy sytuacji w tym zakresie nie możemy liczyć na rozwój gospodarczy regionu. Obwodnica Inowrocławia musi być połączona z obwodnicą Strzelna i obwodnicą Kruszwicy - podkreślał Marcin Wroński.

Łukasz Pająk poruszył również problem jeziora w Przyjezierzu. - Na plaży wojskowej woda cofnęła się tu o kilkadziesiąt metrów. Jeżeli przez najbliższe 20 lat nic z tym nie zrobimy, będziemy tam jeździć co najwyżej po to, by łowić ryby w małym stawku - mówił.

Łukasz Jawornik zapewnił, że będzie walczył o uzdrowienie sytuacji w szpitalach. Temat służby zdrowia pociągnęła również Anna Ludwisiak-Kawecka. - Proponujemy leki za 5 złotych oraz bezpłatne leki dla dzieci, osób po przeszczepach, emerytów, rencistów i kobiet w ciąży. Chcemy skrócić czas oczekiwania do lekarzy specjalistów do 30 dni oraz rozładować SOR-y - mówiła.

"A co, gdy dobra koniunktura w gospodarce się skończy"

Sławomir Drelich podpytywał kandydatów, z jakich wydatków socjalnych państwo powinno zrezygnować, gdy dobra koniunktura w gospodarce się skończy.

- Rząd PiS-u rozdał Polakom już tyle pieniędzy, że wystarczy. Teraz trzeba się skupić na reformowaniu naszego kraju - mówił Łukasz Pająk. - Jednak to co już raz zostało dane, nie może być odebrane. To jest podstawą zaufania do państwa. Ale pewnie za chwilę usłyszymy, że wystarczy zagłosować na PiS, a przez najbliższe sto lat będzie się nam żyło bajecznie - dodał z uśmiechem.

- Polityka rządu Zjednoczonej Prawicy to połączenie wrażliwości społecznej, jakiej dotąd nie było, i rozwoju gospodarczego przekonywał Marcin Wroński. - Wiele grup społecznych dotąd była pokrzywdzona. Program 500 plus spowodował wzrost konsumpcji. Ludzi stać wreszcie na prezenty dla dzieci czy wyjazdy na wczasy. W ten sposób napędzamy polską gospodarkę - dodał.

- Uważam, że z polityki socjalnej nie można rezygnować. Trzeba ją zwiększyć. Objąć nią również seniorów, których z każdym rokiem będzie nam przybywać - mówiła Anna Ludwisiak-Kawecka.

Łukasz Jawornik stwierdził, że dzisiejsza polityka prowadzi nas do tego, co już było: do socjalizmu. - To rozdawnictwo może nas doprowadzić do tego, że podzielimy losy Grecji. Gospodarka nie będzie się rozwijała przez wzrost konsumpcji, ale przez inwestycje. Program 500 plus miał się przyczynić do wzrostu dzietności. Tymczasem zanotowaliśmy spadek urodzeń. Przede wszystkim pieniądze musimy dawać ludziom pracującym. Konfederacja proponuje zmniejszenie PIT-u do zera dla najmniej zarabiających i zmniejszenie cen paliwa. To może przyczynić się do rozwoju - przekonywał.

"Debata jest solą demokracji"

Prowadzący podziękował kandydatom za udział w debacie i jeszcze raz podkreślił, że "debata jest solą demokracji". A kandydaci zaprosili wyborców do udziału w wyborach - 13 października.

Kilkuset mieszkańców Strzelna pozytywnie odpowiedziało na apel Jacka Paczkowskiego. Punktualnie o godzinie 19 spotkali się w miejscu, w którym dwa dni temu doszło do tragedii.Przypomnijmy, jadący przez Strzelno samochód ciężarowy potrącił śmiertelnie 80-latkę, która na przejściu dla pieszych przechodziła na drugą stronę jezdni. Mieszkańcy Strzelna są wstrząśnięci tą tragedią. Od lat walczą o obwodnicę. Wielokrotnie skarżyli się na ciężarówki, które codziennie przetaczają się przez ścisłe centrum miasta. Podkreślali, jak ciężko jest im pokonać przejścia dla pieszych. Ostrzegali, że tutaj może dojść do tragedii. Jacek Paczkowski, miejscowy strażak, wystosował apel do mieszkańców gminy Strzelno. Zaprosił ich do udziału w spotkaniu. Poprosił, by mieszkańcy przynieśli ze sobą znicze. Nie zawiedli. Mimo ulewnego deszczu tłumnie stawili się przy ulicy Michelsona.- Stała się rzecz straszna. Stała się tragedia, która dotknęła naszą sąsiadkę, naszą współmieszkankę - mówił do mieszkańców Jacek Paczkowski. - Stała się rzecz, która nie powinna się stać, a jednak się stała. To mogło spotkać nasze dziecko, naszego rodzica, brata lub siostrę... Zostaliśmy rzuceni na poligon. My w Strzelnie żyjemy na poligonie. Jest to poligon, na którym strzela się ostrą amunicją. Tym poligonem są nasze ulice, a amunicją samochody, które po nich jeżdżą. Jest to amunicja dużego kalibru - mówił pan Jacek. Głos zabrał również burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński. - Zadajemy jedno pytanie. Co się jeszcze musi zdarzyć, żeby rządzący tym krajem się obudzili? Co takiego w Strzelnie musi się zdarzyć, żeby stwierdzili, że nam potrzebna jest obwodnica? - mówił Dariusz Chudziński. Mieszkańcy zapalili znicze. Modlili się też za duszę zmarłej. Zapowiedzieli również, że jeszcze tu wrócą. Zamierzają do skutku protestować o wybudowanie obwodnicy Strzelna.

Strzelno w żałobie. Zapalili znicze w miejscu, w którym zgin...

16 śmiałków odpowiedziało na apel organizatorów i wzięło udział w Poland Slow Swimming w Inowrocławiu.Poland Slow Swimming zorganizowano w Polsce po raz trzeci, a w Inowrocławiu - po raz pierwszy. Uczestnicy musieli pokonać wpław 500-metrowy odcinek Noteci. Płynęli tempem rekreacyjnym. - Celem projektu jest pokazanie jak dużo radości można czerpać z pływania w otwartych wodach, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o stan jakości wód w Polsce oraz zwrócenie uwagi na konieczność nauki pływania w każdym wieku - podkreślają organizatorzy, czyli Rafał Domeracki sportowiec ekstremalny i Piotr Bandurski - bosman przystani kajakowej w Mątwach.Uczestnicy Poland Slow Swimming rzeczywiście świetnie się bawili. Przy okazji zwrócili jednak uwagę na kilka negatywnych aspektów. Widzieli śmieci pływające w rzece. Podkreślali, że Noteć jest strasznie zamulona i bardzo płytka. Miejscami miała zaledwie 80 centymetrów głębokości. Pływacy wychodzi z rzeki umorusani tym, co przez lata osiadło na dnie Noteci. Na szczęście na przystani mogli wziąć prysznic i ogrzać się przy ognisku. Całość zakończył piknik rekreacyjny.Więcej w materiale wideo:

I Poland Slow Swimming w Inowrocławiu [zdjęcia, wideo]

Wielkimi krokami zbliża się dzień zakończenia budowy obwodnicy Inowrocławia. Zobaczcie najnowsze zdjęcia lotniczej wykonane nad budową. Przypomnijmy, że nowa trasa łącząca drogi krajowej nr 25 i 15 ma być otwarta jesienią tego roku.

Obwodnica Inowrocławia już prawie gotowa [zdjęcia]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska