- Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - chorobą ciężką, która dotyka co piątego Polaka, a mimo to zaledwie jeden na pięciu podejmuje leczenie. Dlaczego?
- Jedni nie dopuszczają do siebie myśli, że chorują psychicznie. Inni o tym nie wiedzą, bo depresja lubi się maskować. Ukrywa się pod przewlekłymi bólami w klatce piersiowej, głowy, brzucha, kręgosłupa albo karku. Innymi objawami są: bezsenność, utrata apetytu i zainteresowania seksem. Gdy któryś z nich utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie i nie można dojść jego przyczyn, prawdopodobnie mamy do czynienia z depresją. Warto o tym przypominać w takie dni jak dziś, bo leczenie chorób psychicznych - tak, jak fizycznych - jest bardziej skuteczne, gdy rozpoczyna się je wcześnie. Pomocne w rozpoznaniu depresji może być wykonanie tzw. skali Becka - to test w formie pytań.
W samo południe: Ale mam deprechę, czyli o potrzebie wiosny
- Kto jest najbardziej zagrożony depresją?
- Częściej zapadają na nią kobiety, a także osoby cierpiące z powodu chorób neurologicznych, jak choroba Parkinsona, wieńcowa, udar mózgu czy nowotwór. Leczenie depresji w ich przypadku ma znaczny wpływ na poprawę stanu fizycznego.
- Jakie są szanse na całkowite wyleczenie z depresji?
- Każdą depresję można wyleczyć i większość chorych nie musi być hospitalizowana. Podstawą są leki, które po pierwszym epizodzie depresji trzeba przyjmować co najmniej przez pół roku.
- To tzw. psychotropy, których pacjenci mogą unikać w obawie, że będą po nich otumanieni.
- Dysponujemy lekami najnowszej generacji, które pozwalają chorym żyć w pełni normalnie. Depresja to biologiczne schorzenie mózgu, któremu winny jest obniżony poziom neuroprzekaźników, jak dopaminy, serotoniny czy noradrenaliny. Leki wpływają na uzupełnienie tych braków, choroba ustępuje i pacjent wraca do normalnego życia: nie dręczą go bóle, przygnębienie, bezsenność; odzyskuje radość życia.
- Radość życia osłabia z pewnością kryzys gospodarczy, lęk przed utratą pracy, kurczące się zarobki. Jak, w takich okolicznościach, przeciwdziałać depresji?
- Prowadzić radosne i aktywne życie, wśród przyjaciół, rodziny. Nie wolno się izolować, zamykać w sobie, popadać w przygnębienie. Trzeba szukać zajęć przynoszących satysfakcję. Niektórym pomaga praca w wolontariacie, innym porównywanie się do ludzi w gorszej sytuacji.
W województwie kujawsko-pomorskim są 84 poradnie zdrowia psychicznego. Zobacz, gdzie.