Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deskorolkowcy zjadą pod wiadukt przy Chrobrego

WG
- Skatepark na Rydygiera to strzał w dziesiątkę - przekonują miłośnicy deskorolek
- Skatepark na Rydygiera to strzał w dziesiątkę - przekonują miłośnicy deskorolek Lech Kamiński
Rozpoczęły się przygotowania do budowy kolejnego skateparku w Toruniu. Wyrośnie pod estakadą przy ul. Chrobrego - w pobliżu torów kolejowych.

To dopiero początek inwestycji. Magistracki wydział inwestycji i remontów, który się nią zajął, pod koniec lipca otrzymał decyzję lokalizacyjna dla tego obiektu. Skatepark powstanie pod wiaduktem Kościuszki - od strony ul. Chrobrego. Ta decyzja daje zielone światło do projektowania kompleksu.

Toruń. Piąty element? To deskorolka!

Projekt do końca roku

- Chcemy, żeby dokumentacja projektowa była gotowa pod koniec tego roku - mówi Marcin Maksim, szef tego wydziału i nie wyklucza, że być może pierwsze roboty rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Jak będzie się prezentować obiekt? Odpowiedź na to pytanie poznamy, gdy architekci zasiądą do pracy nad projektem. Jedno jest pewne. Będzie nieco mniejszy niż skatepark przy ul. Rydygiera. Podobnie jak tamten ma być bezobsługowy i wykonany z trwałych elementów.

- Znajdziemy tam na pewno różnego rodzaju najazdy, pochylnie czy poręcze - mówi Jarosław Więckowski, szef wydziału sportu i turystyki magistratu i jako najważniejszy atut wskazuje lokalizację tego obiektu.

Przez to, że znajdzie się on pod wiaduktem, będzie można z niego korzystać niemal przez cały rok. Kompleks zostanie ogrodzony. Wszystko po to, by ograniczyć dostęp do torów kolejowych, które biegną pod wiaduktem. Jeszcze nie wiadomo, ile dokładnie pochłonie budowa skateparku. Wszystko wskazuje, że nie będzie kłopotów z przeforsowaniem tego projektu w radzie miasta.

Skonsultują projekt

Dlaczego? Skatepark przy ul. Rydygiera powstał z inicjatywy rajców. W 2006 r. z takim pomysłem wyszli ówcześni radni PO: Marek Pijanowski i Jarosław Beszczyński. Projekt był konsultowany ze stowarzyszeniem Toruńska Scena Sportów Alternatywnych, które zrzesza deskorolkowców, miłośników rolek oraz rowerów.

Tym razem scenariusz ma być podobny. - Będziemy uzgadniać projekt kompleksu ze stowarzyszeniem - zapowiada Maksim.

Obiekt przy Zespole Szkół nr 2 powstał pod koniec 2009 r. Jego budowa pochłonęła 490 tys. zł. Projekt zrealizowała firma Poland's Best Sp. z Ostrołęki, która specjalizuje się w budowie tego typu kompleksów.

Na miłośników sportów ekstremalnych czekają tam: służące do rozpędzania się banki i quartery, pool-basen do deskorolkowych akrobacji oraz rail, czyli rurka pozwalająca wykonywać skomplikowane ewolucje.

Obiekt na Rubinkowie ma 37 metrów długości i 17,5 m szerokości. Urządzenia do akrobacji mają do 1,6 m wysokości. Skateparkiem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska