Tylko Solec Kujawski, Nowa Wieś Wielka, Sicienko i Osielsko zaprosiły na dożynki do swych „stolic gmin”. Dąbrowa Chełmińska bawiła się w Otowicach, Dobrcz w Gądeczu, a Koronowo jako ostatnie w Byszewie. Niestety, padało jak za cebra.
Uroczystości rozpoczęły się od dziękczynnej mszy świętej odprawionej w sanktuarium Matki Bożej Królowej Krajny. Starostami dożynek w tym roku byli: Kamila Brycka z Łąska Małego oraz Józef Walkowiak ze Skarbiewa. I to oni włodarzom gminy przekazali tradycyjny bochen chleba, którego oby nigdy nie zabrakło...
Zgodnie z tradycją sołectwa - a jest ich w gminie Koronowo ponad 30 - przygotowały wieńce i ozdoby dożynkowe. Z kościoła korowód w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry dętej Kujawia przeszedł na pobliski plac. Tam też - na znak pokoju - po raz pierwszy wypuszczone zostały gołębie. Dożynki gminne były też okazją do wręczenia odznaczeń, nagród i rozstrzygnięcia konkursów.
Medalem Starosty Bydgoskiego „Za Zasługi dla Powiatu Bydgoskiego” uhonorowany został zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski. Podziękowania od burmistrza Koronowa i starosty bydgoskiego otrzymali starostowie dożynek.
Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo[/a]
Ogłoszono także wyniki etapu gminnego konkursu „Najpiękniejszy ogród w powiecie bydgoskim”. Zwycięzcami zostali Beata i Ryszard Miszczakowie z Koronowa, którzy reprezentowali gminę w finale powiatowym. Kolejne miejsca zajęli: Anna Jóźwik z Nowego Dworu (II lokata) oraz Magdalena i Maciej Zagozdon z Więzowna (III miejsce). Wyróżnienie dla Władysławy Kozłowskiej z Koronowa.
W konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy i ozdobę dożynkową” wygrało sołectwo Wiskitno. Drugie miejsce przypadło Hucie, a trzecie Łąsku Wielkiemu. Wyróżnione też zostały za wieńce i ozdoby dożynkowe Mąkowarsko, Gogolin i Nowy Dwór.
