Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dializowani pacjenci z Grudziądza domagają się powrotu do szpitala. Póki co nadal dojeżdżają do innych stacji dializ w okolicy

PA
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Waldemar Wylegalski / Polskapresse
Grupa pacjentów, która po przekształceniu szpitala w zakaźny została "rozparcelowana" po czterech stacjach dializ w okolicy domaga się powrotu do Grudziądza. - Są "odmrażane" oddziały. Kiedy my wrócimy? Dojazdy po kilkadziesiąt kilometrów trzy razy w tygodniu wyboistymi drogami są dla nas katorgą - apelują chorzy na niewydolność nerek. Napisali też list do dyrekcji szpitala, a podczas sesji na ten problem zwrócił też uwagę radny PiS-u Krzysztof Kosiński.

"Dojazdy są dla nas bardzo uciążliwe, same dializy są niezwykle obciążające dla naszych organizmów, a powroty niemal wykańczające. Prosimy i apelujemy o podjęcie działań zmierzających do tego, by dializy jak najszybciej wróciły do naszego szpitala" - piszą w liście do dyrekcji pacjenci. [przyp. red - list także otrzymaliśmy do redakcji "Pomorskiej"]

Radny: - To jest "Droga Krzyżowa" tych pacjentów

Na ten - jak sam określił dotkliwy problem - uwagę podczas ubiegłotygodniowej sesji zwracał uwagę radny PiS-u, Krzysztof Kosiński. - Ułatwmy tym ludziom tę katastrofalną sytuację - apelował do dyrektora szpitala Macieja Hoppe. I dzielił się jedną z rozmów z mieszkanką Grudziądza, żoną dializowanego pacjenta: - Powiedziała do mnie, że chyba "pewnego dnia mój mąż już nie wstanie i nie pojedzie. Zrezygnuje z dializ. Nie ma już siły". To co przechodzą ci ludzie, na co są skazani to tylko oni są w stanie opowiedzieć.

Radny przypomina też, to o czym wielokrotnie też pisała "Pomorska", że pacjenci ci czasem muszą wstają o godz. 5, a wracają ok. godz. 13-14 w busach, bez żadnych odstępów między siedzeniami, często podróżują drogami po wybojach, dziurach.

- To jest pewien wymiar Drogi Krzyżowej - ocenia radny PiS-u, Krzysztof Kosiński. - Ci ludzie są w grupie podwyższonego ryzyka zakażeniem na koronawirusa. Ten wielki koszmar wymaga natychmiastowej korekty. Zróbmy wszystko oczywiście w porozumieniu z wojewodą i specjalistami, aby dializy wróciły do Grudziądza.

PISALIŚMY: Kolejna grupa pacjentów z Grudziądza zrozpaczona. Dializy już też nie odbywają się w szpitalu w Grudziądzu

Przypomnijmy, że do grudziądzkiej stacji dializ należy grupa ponad 100. osób. Po przekształceniu szpitala w jednoimienny zakaźny, mimo że były podjęte działania aby podzielić oddział na część zakaźną i tzw. "czystą", po rekomendacjach krajowego konsultanta z dziedziny nefrologii, ostatecznie dializy "wyjechały" z Grudziądza. Grupa została podzielona na cztery i dojeżdża do: Brodnicy, Świecia, Golubia Dobrzynia i Kwidzyna.

- To była dla nas trudna decyzja, staraliśmy się dostosować bazę, by dializować u nas i zarażonych koronawirusem i zdrowych pacjentów. Nie dało rady. W żadnym wypadku nie mogliśmy prowadzić tej działalności dla niezarażonych - podczas sesji w ubiegłym tygodniu podtrzymywał Maciej Hoppe, dyrektor szpitala. Jednocześnie też wspomniał, że nie było też możliwości przeniesienia stacji, aby nadal dializy mogły odbywać się w Grudziądzu. - Musielibyśmy ją po prostu w innym miejscu zbudować od nowa - wyjaśnia szef "Biegańskiego".

WAŻNE: O zasady transportu publicznego - w czasie koronawirusa - zadbano. O pacjentów, którzy są dowożeni do stacji dializ ... już nie

Dyrekcja szpitala: - Będziemy chcieli dojść do konsensusu z decyzyjnymi organami

W odpowiedzi na apel radnego Kosińskiego, dyrektor Hoppe zapewnił że władze szpitala zrobią wszystko aby wypracować konsensus w tej sprawie z wyższymi organami. - Będziemy się starali, aby jak nie w lipcu, to najdalej za dwa miesiące przywrócić dializy dla naszych pacjentów w naszym ośrodku - dodawał 27 maja, podczas obrad Rady Miejskiej Grudziądzu, szef lecznicy.

Z kolei jak poinformowali nas dziś [ 2 czerwca] pacjenci dializowani, po rozmowie z dyrektorem do spraw lecznictwa, prof. Aleksandrem Gochem, jest szansa, że dializy być może nawet jeszcze w czerwcu wrócą do Grudziądza. Będą w tej sprawie toczyły się rozmowy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska