Paracetamol, znany jest również pod nazwą acetaminofen. Jest jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Działa głównie poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy, który bierze udział w produkcji prostaglandyn, które są odpowiedzialne za powstawanie bólu i gorączki.
Lek jest stosowany w radzeniu sobie ze skutkami:
- przeziębień,
- grypy,
- bólu głowy,
- bólu zębów,
- bólu mięśni,
- bóli menstruacyjnych,
- bólu pourazowego i pooperacyjnego
- gorączki.
Czy paracetamol jest bezpieczny? Kto musi z nim uważać?
Paracetamol jest skutecznym i przede wszystkim bezpiecznym lekiem, o ile przestrzega się zaleceń dotyczących dawkowania. Nie można jednak stosować go dłużej, niż zaleca lekarz lub producent, ani przekraczać zaleconych dawek. Należy także pamiętać, że paracetamol jest składnikiem wielu innych leków, takich jak na przykład leki przeciwkaszlowe. Łatwo wówczas przekroczyć zalecaną dzienną dawkę. Trzeba brać to pod uwagę.
Wysokie dawki paracetamolu mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby i innych poważnych skutków ubocznych. Osoby, które nadużywają paracetamolu lub spożywają alkohol podczas jego stosowania, są szczególnie narażone na poważne uszkodzenia wątroby.
Paracetamol może zaszkodzić też niektórym osobom. Sprawdź w poniższej galerii kto musi uważać, gdy leczy się paracetamolem.
