Długi Bydgoszczy, kontra długi Torunia. Ryzyko ekonomicznej cenzurki

Maciej Czerniak, maciej.czerniak@pomorska.pl, te. 52 326 31 41
Trasa Uniwersytecka, koronna bydgoska inwestycja ma być ukończona jesienią tego roku
Trasa Uniwersytecka, koronna bydgoska inwestycja ma być ukończona jesienią tego roku Andrzej Muszyński
Miasta biją się o świadectwa wystawiane przez międzynarodowe biura finansowe. W ratingu firmy Fitch Bydgoszcz dostała dobrą ocenę, Toruń - ostrzeżenie. Ratingi ekonomiczne to moda, czy konieczność?

Finansiści też się mylą - mówi Maciej Grelowski, prezes Business Centre Club. - Poza tym zlecanie niezależnych ratingów może stać się też bronią obosieczną.

"Ratingi długoterminowe Bydgoszczy dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie BBB" - czytamy w ocenie finansów Bydgoszczy biura Fitch Ratings. I dalej: "Długoterminowy rating krajowy na poziomie "A(pol)". Perspektywa wszystkich ratingów jest stabilna."

Co to oznacza? To ocena wystawiona 28 marca przez międzynarodową firmę stwierdzającą zdolność kredytową miasta nad Brdą. Podobne zaświadczenie z oceną BBB ekonomiści Fitcha wystawili w maju ubiegłego roku Toruniowi. Z tym że perspektywa długofalowego zadłużenia grodu Kopernika dostała opinię negatywną.

Fitch ocenił zadłużenie Torunia w 2011 roku na 652 mln zł i prognozował, że w latach 2014 - 2015 wzrośnie do 1,1 mld zł. Tym samym będzie to stanowiło 130 proc. dochodów Torunia w 2011 roku. Analiza finansów została zlecona przez toruński magistrat.

Czytaj: Michał Zaleski odpiera zarzuty opozycji: Toruń ma się znakomicie

- Rating to obiektywna ocena ryzyka kredytowego - do wniosków biura Fitch odnosi się Aleksandra Iżycka, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. - Posiadanie oceny wiarygodności kredytowej pozwala nam na łatwiejszy i szerszy dostęp do rynków kapitałowych.

Iżycka wylicza korzyści płynące ze zlecanych przez miasto bilansów finansowych: - Nadanie ratingu było warunkiem uzyskania przez Toruń w roku 2010 i 2012 preferencyjnych kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego bez konieczności dodatkowych zabezpieczeń i gwarancji.

Fitch, który wydał cenzurkę Bydgoszczy, orzekł, że miasto w 2012 roku miało 636 mln zł długów. W 2015 roku długi związane z inwestycjami, takimi jak budowa linii tramwajowej do Fordonu i spalarni odpadów komunalnych, mogą osiągnąć 1 mld zł. Będzie to tylko 60 proc. nadwyżki operacyjnej miasta.

Przeczytaj również: Bydgoszcz z każdym rokiem coraz bardziej odstaje od konkurencji

Marta Stachowiak, rzecznik bydgoskiego ratusza podkreśla, że dobra ocena finansów miasta, to gwarancja rozwoju: - Inwestor chce przed decyzją o zainwestowaniu w regionie mieć pewność, że finanse samorządu są bezpieczne i nic nie zagrozi rozwojowi gminy.

Eksperci twierdzą, że zlecanie takich ocen to już konieczność. - W dobie kryzysu banki i inne instytucje udzielające pożyczek na wszelkie sposoby starają się "prześwietlić" zdolność kredytową gminy, miasta - twierdzi Maciej Grelowski i dodaje, że zły rating może stać się gwoździem do trumny naszego budżetu. - W porządku, gdy Fitch oceni nas dobrze. Gorzej, jeśli obnaży dziurę w kasie. Wtedy trudno odbudować wiarygodność w oczach banku.

Czytaj e-wydanie »

Handlowcy w galeriach rezygnują z pozwu

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Arkadiusz

Nie, najlepiej zabrać temu co tyra i oddać temu co ma w du.ie pracę. Pamiętaj, jeśli ktoś otrzymuje coś za darmo, rzadko to docenia.

G
Gość
Pożyczkę na inwestycję jestem w stanie zrozumieć. Inwestycja - z definicji, powinna przynieść w niedalekiej przyszłości wymierną korzyść, wartość dodaną z ekonomicznego punktu widzenia. Inwestycją będzie zatem nowa droga, nowy most, uzbrojenie terenu itp. Nie będzie inwestycją sala koncetowa, stadion, budynek socjalny itp.

Jasne. Bez kultury można żyć...tylko po co? A budynek socjalny zbędny, tak jak ludzie co nie dają zysku? Ot kapitalizm z wilczą mordą...
A
Arkadiusz

Pożyczkę na inwestycję jestem w stanie zrozumieć. Inwestycja - z definicji, powinna przynieść w niedalekiej przyszłości wymierną korzyść, wartość dodaną z ekonomicznego punktu widzenia. Inwestycją będzie zatem nowa droga, nowy most, uzbrojenie terenu itp. Nie będzie inwestycją sala koncetowa, stadion, budynek socjalny itp.

R
Ringo
Miasto co ma pożyczki widać, że się rozwija bez kredytów jest stagnacja, brak rozwoju.

TORUŃ & BYDGOSZCZ
T
Tadzio

Miasto co ma pożyczki widać, że się rozwija bez kredytów jest stagnacja, brak rozwoju.

Dodaj ogłoszenie