Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi dziedziczą nie tylko małżonek, dzieci czy wnuki, a cała lista dalszych krewnych. Wiemy kto i co muszą zrobić, żeby nie płacić

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Zdarza się, że o problemach finansowych naszej rodziny -  najbliższej i dalszej - dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy odeszli. Już ten sam fakt jest wystarczająco trudny, a potem dowiadujemy się, że zostawili w spadku nie tylko mieszkanie czy zestaw rodzinnych sreber, ale również… długi! Co wtedy?
Zdarza się, że o problemach finansowych naszej rodziny - najbliższej i dalszej - dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy odeszli. Już ten sam fakt jest wystarczająco trudny, a potem dowiadujemy się, że zostawili w spadku nie tylko mieszkanie czy zestaw rodzinnych sreber, ale również… długi! Co wtedy? Archiwum/Polska Press
Zgodnie z polskim prawem cywilnym możliwe jest dziedziczenie długów do każdego pokolenia. Oznacza to, że spadkobiercą nie musi być wyłącznie najbliższa rodzina, czyli małżonek dzieci czy wnuki, ale również osoby, które nawet mogą się tego nie spodziewać. Wyjaśniamy wszystkie okoliczności związane z dziedziczeniem długów. Warto znać nie tylko swoje prawa, ale i obowiązki.

Spis treści:

  • Dziedziczenie długów. Co mówi o tym prawo?
  • Otrzymasz spadek z długami. Co możesz z tym zrobić?
  • Ile jest czasu na odrzucenie spadku?
  • Jak wygląda w praktyce zrzeczenie się spadku?
  • Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza – o co w tym chodzi?
  • Jak wygląda spłata odziedziczonego długu?
  • Do którego pokolenia dziedziczy się długi?
  • Jak uniknąć długów dalszej rodziny?
  • Co, jeśli nie wiedzieliśmy, że ktoś z rodziny ma długi?

Zdarza się, że o problemach finansowych naszej rodziny - najbliższej i dalszej - dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy odeszli. Już ten sam fakt jest wystarczająco trudny, a potem dowiadujemy się, że zostawili w spadku nie tylko mieszkanie czy zestaw rodzinnych sreber, ale również… długi! Co wtedy?

Dziedziczenie długów – co mówi prawo?

Osoba, która otrzymuje spadek z długami w świetle obowiązującego prawa: może go odrzucić, przyjąć go z tzw. dobrodziejstwem inwentarza lub przyjąć dziedziczony majątek wprost.

– Co ważne, w każdej ze wspomnianych sytuacji mamy 6 miesięcy na podjęcie decyzji. Jeśli w tym czasie nie podejmiemy żadnych kroków, spadek automatycznie zostanie przez nas odziedziczony z dobrodziejstwem inwentarza – wyjaśnia Marlena Żukowska, ekspert Intrum.

Jak wygląda w praktyce zrzeczenie się spadku?

Spadkobierca – bez względu na to, czy jest ustalony przez testament, czy jest tzw. spadkobiercą ustawowym, powinien złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem (chodzi o sąd rejonowy – wydział cywilny) lub udać się do notariusza w maksymalnym terminie 6 miesięcy od otrzymania informacji o odziedziczonym majątku. Pamiętajmy, że po podjęciu tych kroków nie będziemy mogli zmienić naszej decyzji.

A co z długiem?

– Przejdzie on w ręce kolejnej osoby wskazanej w testamencie, jeżeli nasz bliski zadbał o sporządzenie takiego dokumentu. W innym przypadku obowiązuje linia dziedziczenia ustawowego, przewidziana w Kodeksie Cywilnym. Wtedy w praktyce w pierwszej kolejności spadek (wraz z długiem!) dotyczy: współmałżonka i dzieci zmarłego, wnuków. Co warto wiedzieć, każda z tych osób również ma prawo odrzucić zadłużony majątek. Gdy w grę wchodzi osoba niepełnoletnia, tę decyzję podejmuje opiekun prawny spadkobiercy – dodaje Żukowska.

Zrzeczenie się spadku. Ma miejsce po złożeniu odpowiedniego oświadczenia przed sądem lub gdy decydujemy się na odrzucenie spadku u notariusza. Zostaniemy wtedy wyjęci z procesu dziedziczenia. Nie otrzymamy wtedy zapisanego nam majątku (lub majątku, który „przewiduje” dla nas linia dziedziczenia wskazana przez prawo), ale też nie zostaniemy obciążeni spłatą „cudzych” zobowiązań.

O tym piszemy w dalszej części artykułu:

  • Jak wygląda spłata odziedziczonego długu?
  • Do którego pokolenia dziedziczy się długi?
  • Jak uniknąć długów dalszej rodziny?
  • Co, jeśli nie wiedzieliśmy, że ktoś z rodziny ma długi?
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska