Spis treści:
- Dziedziczenie długów. Co mówi o tym prawo?
- Otrzymasz spadek z długami. Co możesz z tym zrobić?
- Ile jest czasu na odrzucenie spadku?
- Jak wygląda w praktyce zrzeczenie się spadku?
- Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza – o co w tym chodzi?
- Jak wygląda spłata odziedziczonego długu?
- Do którego pokolenia dziedziczy się długi?
- Jak uniknąć długów dalszej rodziny?
- Co, jeśli nie wiedzieliśmy, że ktoś z rodziny ma długi?
Zdarza się, że o problemach finansowych naszej rodziny - najbliższej i dalszej - dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy odeszli. Już ten sam fakt jest wystarczająco trudny, a potem dowiadujemy się, że zostawili w spadku nie tylko mieszkanie czy zestaw rodzinnych sreber, ale również… długi! Co wtedy?
Dziedziczenie długów – co mówi prawo?
Osoba, która otrzymuje spadek z długami w świetle obowiązującego prawa: może go odrzucić, przyjąć go z tzw. dobrodziejstwem inwentarza lub przyjąć dziedziczony majątek wprost.
– Co ważne, w każdej ze wspomnianych sytuacji mamy 6 miesięcy na podjęcie decyzji. Jeśli w tym czasie nie podejmiemy żadnych kroków, spadek automatycznie zostanie przez nas odziedziczony z dobrodziejstwem inwentarza – wyjaśnia Marlena Żukowska, ekspert Intrum.
Jak wygląda w praktyce zrzeczenie się spadku?
Spadkobierca – bez względu na to, czy jest ustalony przez testament, czy jest tzw. spadkobiercą ustawowym, powinien złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem (chodzi o sąd rejonowy – wydział cywilny) lub udać się do notariusza w maksymalnym terminie 6 miesięcy od otrzymania informacji o odziedziczonym majątku. Pamiętajmy, że po podjęciu tych kroków nie będziemy mogli zmienić naszej decyzji.
A co z długiem?
– Przejdzie on w ręce kolejnej osoby wskazanej w testamencie, jeżeli nasz bliski zadbał o sporządzenie takiego dokumentu. W innym przypadku obowiązuje linia dziedziczenia ustawowego, przewidziana w Kodeksie Cywilnym. Wtedy w praktyce w pierwszej kolejności spadek (wraz z długiem!) dotyczy: współmałżonka i dzieci zmarłego, wnuków. Co warto wiedzieć, każda z tych osób również ma prawo odrzucić zadłużony majątek. Gdy w grę wchodzi osoba niepełnoletnia, tę decyzję podejmuje opiekun prawny spadkobiercy – dodaje Żukowska.
Zrzeczenie się spadku. Ma miejsce po złożeniu odpowiedniego oświadczenia przed sądem lub gdy decydujemy się na odrzucenie spadku u notariusza. Zostaniemy wtedy wyjęci z procesu dziedziczenia. Nie otrzymamy wtedy zapisanego nam majątku (lub majątku, który „przewiduje” dla nas linia dziedziczenia wskazana przez prawo), ale też nie zostaniemy obciążeni spłatą „cudzych” zobowiązań.
O tym piszemy w dalszej części artykułu:
- Jak wygląda spłata odziedziczonego długu?
- Do którego pokolenia dziedziczy się długi?
- Jak uniknąć długów dalszej rodziny?
- Co, jeśli nie wiedzieliśmy, że ktoś z rodziny ma długi?
