Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długo nie płacili czynszu do AZK we Włocławku. Ale dostali szansę na odpracowanie długu

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
wa
We Włocławku ruszyła kolejna edycja programu „Oddłużenie”. W jej ramach znowu kilkunastu zadłużonych wobec Administracji Zasobów Komunalnych dostało szansę na pracę i zmniejszenie długu. A zatrudnionych będzie kolejnych kilkanaście osób.

Program „Oddłużenie” daje możliwość podjęcia pracy zadłużonym lokatorom mieszkań komunalnych i socjalnych. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie na podstawie porozumienia z Powiatowym Urzędem Pracy we Włocławku oraz Administracją Zasobów Komunalnych da w tej edycji zatrudnienie kolejnym 29 osobom. Na razie pracuje już 13 zadłużonych. Program został bowiem podzielony na dwa etapy.

Do maja pracować będzie 13 osób, a od lipca do października - 16. Osoby przystępujące do programu są zatrudniane w ramach robót publicznych na terenie miasta m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, Ośrodku Spor-tu i Rekreacji, Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych i Dróg, Środowiskowym Domu Samopomocy, miejskiej jadłodajni „U Świętego Antoniego”, Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej nr 1 „Maluch”. A potem jeszcze przez miesiąc są przez te jednostki zatrudniane dodatkowo.

Uczestnicy programu są zobowiązani przekazywać przynajmniej 50 procent ze swojego wynagrodzenia na konto AZK w ramach spłaty zadłużenia. To oznacza, że w tym roku Administracja Zasobów Komunalnych powinna spodziewać się wpłaty 100 tysięcy złotych. Ale to raczej pobożne życzenia. Zadłużeni mają bowiem często na karku komorników, także inne zobowiązania, więc do ABK trafia mniej pieniędzy. We wcześniejszej edycji programu to było 52 tysiące 127 złotych.

Jak jednak podkreśla Krystyna Szymańska, kierownik Klubu Integracji Społecznej MOPR, oprócz wymiaru finansowego, program „Oddłużanie” ma też wymiar społeczny. Chodzi nie tylko o reintegrację zawodową, ale także między innymi o wypracowanie nawyku systematycznego regulowania należności za mieszkanie komunalne lub socjalne.

Program „Oddłużenie” jest realizowany we Włocławku od 2016 roku. Tylko w ubiegłym roku przystąpiły do niego 32 osoby. W poprzednich latach zadłużeni włocławianie mieli także możliwość skorzystania z częściowej redukcji długu. Wystarczyło tyl-ko wpłacić równowartość 30 lub 40 procent długu. W ten sposób Administracja Zasobów Komunalnych we Włocławku odzyskała w ciągu kilku miesięcy ponad 1 milion złotych. A spora grupa zadłużonych, bo kilkuset lokatorów mieszkań komunalnych i socjalnych pozbyła się ciążącego balastu.

Flash Info odcinek 5 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska