Według wypracowanych zasad zadłużeni najemcy, których zaległość została wygenerowana do końca grudnia 2019 roku, mogą ubiegać się o częściowe jej umorzenie w wysokości:
- 70 proc. pod warunkiem jednorazowej spłaty w wysokości 30 proc. w terminie trzech miesięcy od dnia podpisania porozumienia
- 60 proc. pod warunkiem spłaty 40 proc. zadłużenia w maksymalnie trzech ratach, w terminach uzgodnionych pisemnie, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2024 r.
Warunkiem ubiegania się o umorzenie jest złożenie wniosku w MPGN-ie do końca stycznia 2024 roku wraz z zaświadczeniami potwierdzającymi osiągnięte dochody oraz sytuację życiową, zdrowotną, wydanymi przez stosowny organ, nie starsze niż na trzy miesiące przed datą złożenia wniosku.
- W obliczu galopującej inflacji i ogólnie panującej drożyzny przyjęcie tej uchwały jest bardzo ważnym krokiem w kierunku odciążenia mieszkańców - podkreśla Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Bardzo dziękuję radnym, którzy opowiedzieli się za wprowadzeniem tych regulacji.
Z programu restrukturyzacji długów mogą skorzystać m.in.:
- najemcy
- osoby, które utraciły tytuł prawny do zajmowanego lokalu;
- osoby stale zamieszkujące w lokalu i zgodnie z obowiązującymi przepisami zobowiązane do solidarnej zapłaty czynszu i świadczeń dodatkowych wraz z najemcą;
- osoby, które zdały lokal po śmierci najemcy, będące spadkobiercami długu;
- osoby, które w drodze postępowania spadkowego zobowiązane są do spłaty zadłużenia;
- osoby, które posiadają zaległości z tytułu czynszu lub odszkodowania i aktualnie nie zamieszkują w zasobie mieszkaniowym gminy-miasto Grudziądz;
- osoby, które zdały lokal użytkowy
.
Jak poinformował Leszek Czaplewski, prezes MPGN-u łączna kwota zadłużenia która mogłaby zostać objęta restrukturyzacją szacowana jest na ok. 26,7 mln zł. - Na pewno nie wszyscy będą wnioskowali o umorzenie, ale jeśli udałoby się zlikwidować dług z tej sumy na poziomie 7-10 procent to byłby sukces - uważa prezes Czaplewski.
Główne cele programu restrukturyzacji to pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej w utrzymaniu dotychczas zajmowanych lokali, zapobieganie eksmisji i bezdomności, umacnianie rodziny i jej zdolności do samodzielnego pokonywania trudności życiowych, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, zwiększenie racjonalności gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta, mobilizowanie mieszkańców do terminowego uiszczania opłat za użytkowanie lokali oraz uzyskanie większych wpływów z tytułu zaległych opłat.
Uchwałę w tej sprawie poparło 20 radnych. Wszyscy obecni podczas sesji 26 kwietnia.
Protest przeciw podwyżkom opłat za ciepło i mieszkania na Ry...
