W 2020 r. przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego nie ulegają zmianie. Związkowcy OPZZ chcą jednak aby dni wolne wydłużyć. Czemu uważają, ze Polacy powinni mieć więcej wolnego w ciągu roku?
Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej.
W tej chwili przysługuje nam 20 lub 26 dni wolnego w ciągu roku kalendarzowego. W sytuacji, gdy staż pracy wynosi mniej niż 10 lat to pracownik otrzyma 20 dni wolnego na rok kalendarzowy. Jeśli staż pracy natomiast wynosi 10 lat lub jest wyższy, wtedy urlop wypoczynkowy wynosi aż 26 dni. Kodeks Pracy obowiązuje pracodawcę do poinformowania pracownika na piśmie w ciągu maksymalnie 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę o wymiarze urlopu wypoczynkowego, jaki przysługuje danemu pracownikowi.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, które zgłosiło propozycję, aby coroczny urlop wypoczynkowy wydłużyć aż o 9 dodatkowych dni. Dodatkowy czas poświęcony na wypoczynek miałby wpłynąć korzystnie na produktywność.
Jak podaje money.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że bierze pod uwagę nowelizację kodeksu pracy.
Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę. Pracownik nie może zrzec się swojego urlopu wypoczynkowego czy podarować koledze z pracy. Urlop to niezbywalne prawo każdego pracownika. Osoba musi wykorzystać tylko swój urlop wypoczynkowy.
Zdarzają się sytuacje, gdy pracownik nie wyczerpie całego wymiaru urlopu wypoczynkowego w roku. Tutaj artykuł 168 Kodeksu pracy mówi, że urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym, należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.
