Dni Gniewkowa
Gniewkowo szczyci się tym, że w średniowieczu było stolicą księstwa. Po raz drugi świętuje z tego powodu.
- Historia i przeszłość łączy się z teraźniejszością. To, co miało miejsce setki lat temu, teraz wydobywamy na światło dzienne. Dzięki takim uroczystościom chcemy nawiązywać do naszych korzeni, do naszej przeszłości, do tego, na czym chcemy budować naszą tożsamość - mówił podczas otwarcia wiceburmistrz Paweł Drzażdżewski.
Będzie pomnik
W epokę średniowiecznego Gniewkowa wprowadziły mieszkańców występy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum w Gniewkowie. Na Rynku nie mogło zabraknąć również Władysława Białego, ostatniego księcia gniewkowskiego. Przybył, by uczestniczyć w uroczystości poświęcenia i wkopania kamienia węgielnego pod budowę swojego pomnika.
Kamień poświęcił ks. kanonik Jerzy Nowak, a wkopali go Paweł Drzażdżewski i książę Władysław, w którego wcielił się Dariusz Robak, dyrektor gimnazjum w Czernikowie.
Gmina świętuje
Mieszkańcy po raz pierwszy wysłuchali również hejnał Gniewkowa. Zaprezentowali go muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Przypomnijmy, że utwór ten zwyciężył w konkursie ogłoszonym przez gniewkowski ratusz. Jego autorem jest Krzysztof Wroniszewski.
Jutro drugi dzień gniewkowskiego święta. O godz. 20.00 w Parku Wolności wystąpi wielki artysta kabaretowy - Grzegorz Halama. Na 21.30 zaplanowano koncert gwiazdy wieczory, czyli zespołu Łzy.