Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do pracy do Lipna i okolic przyjechało więcej cudzoziemców niż w 2018 roku

Joanna Chrzanowska
Joanna Chrzanowska
Wojciech Alabrudziński
Na nasze warunki obcokrajowcy nie zarabiają kokosów. Z reguły 2250 zł brutto, czyli najniższą krajową. W budownictwie stawka godzinowa wynosi 14,70 zł. Mimo to cudzoziemcy chętnie do nas przyjeżdżają.

Obcokrajowca można zatrudnić na maksymalnie sześć miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Cudzoziemców można ponadto zatrudnić sezonowo, wówczas na maksymalnie dziewięć miesięcy w roku. Cudzoziemiec może wykonywać pracę wyłącznie na rzecz pracodawcy wskazanego w zezwoleniu czy oświadczeniu.

Jak wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Lipnie, od 1 stycznia do 23 grudnia wpłynęło 509 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Dla porównania w zeszłym roku było ich mniej, bo 398. W bieżącym roku wydano ponadto po-nad 50 zezwoleń na pracę sezonową obcokrajowców, to też więcej niż w 2018 r.

Do Lipna, powiatu lipnowskiego w ogóle, przyjeżdżają głównie Ukraińcy. To tej narodowości dotyczyły wszystkie zezwolenia, a także 495 oświadczeń. Wśród cudzoziemców pojawiali się także Mołdawianie (7), Rosjanie (2) i Białorusini (5).

- Cudzoziemcy zatrudniani są głównie w budownictwie - mówi Marzena Staniszewska, pośrednik pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lipnie. - Zdarzają się kierowcy. Pojedyncze przypadki to na przykład pomoc kuchenna czy kosmetyczka. Pracodawcy przyjmują też operatorów urządzeń do przetwórstwa owocowo-warzywnego. Natomiast w zakresie prac sezonowych pracodawcy zatrudniają obcokrajowców do zbioru pomidorów, ogórków, kalafiora czy borówek.

Dodajmy, że aby cudzoziemiec mógł legalnie pracować w Polsce, musi: posiadać dokument dopuszczający go do polskiego rynku pracy, przebywać legalnie na terytorium Polski, a podstawa pobytu musi uprawniać do wykonywania pracy (np. odpowiednia wiza lub zezwolenie na pobyt), wykonywać pracę na warunkach zawartych w zezwoleniu lub oświadczeniu, podpisać z pracodawcą odpowiednią umowę dotyczącą pracy.

Ciekawie prezentują się też ogólnopolskie statystyki. Jak się okazuje, rośnie też liczba obcokrajowców, którzy osiedlają się w Polsce na stałe. Głównie, w dużych miastach, takich jak: Warszawa, Kraków czy Poznań. Wśród cudzoziemców z Ukrainy przeważają osoby między 20. a 39. rokiem życia.

Obcokrajowcy wybierają najchętniej województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie, wielkopolskie i śląskie. To dane Urzędu ds. Cudzoziemców. Co ważne nie obejmują one osób, które przebywają w naszym kraju tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska