Zobacz wideo: Policja i sanepid wzmagają kontrole maseczek!
Harcerze przekazują Betlejemskie Światło pokoju już od trzydziestu lat
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju już od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
- Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich – informuje pwd. Angelika Zdankiewicz, Szef Zespołu Wizerunku i Promocji z Hufca ZHP Włocławek.
Betlejemskim Światłem Pokoju skauci z całej Europy - w tym także harcerki i harcerze ZHP - pragną dzielić się ze wszystkimi. Dlatego dostarczają lampiony z Betlejemskim Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzieląc się jednocześnie radosną nowiną i krzewiąc największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.
Betlejemskie Światło Pokoju w 2021 roku dotrze także do Włocławka
W 2021 roku, podobnie jak w poprzednich latach, Betlejemskie Światło Pokoju dotrze również do Włocławka. Betlejemskie Światło Pokoju można będzie odebrać w środę 22 grudnia w klasztorze ojców Franciszkanów podczas mszy o godzinie 18. Włocławscy harcerze przypominają, że warto zabrać ze sobą świeczkę lub lampion.
- Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
