Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19.
Na dworze są coraz niższe temperatury. Takie warunki - ujemne temperatury, opady śniegu i pojawiający się silny wiatr - są trudne i bardzo niebezpieczne dla życia bezdomnych. Policjanci z Włocławka, realizując działania w ramach akcji „Zima 2021/2022”, sprawdzają już miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, nieporadne i potrzebujące pomocy. Kontrolują pustostany, ogrody działkowe, parki, przystanki autobusowe oraz inne miejsca, w których mogą znajdować się bezdomni i potrzebujący pomocy.
We Włocławku działają schroniska i ogrzewalnia dla osób bezdomnych
- W ramach codziennych obchodów dzielnicowi zwracają także uwagę na osoby starsze, mieszkające samotnie, które być może nie potrafią same zapewnić sobie zimą odpowiednich warunków – informuje sierż. szt. Tomasz Tomaszewski z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP we Włocławku. - Działania te mają na celu zapobieżenie przypadkom śmierci w wyniku wyziębienia
.
Funkcjonariusze ostrzegają napotkane osoby o zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur. Informują też o miejscach i placówkach, do których mogą zgłosić się po pomoc.
Przypomnijmy, że we Włocławku funkcjonują schroniska dla bezdomnych i ogrzewalnia:
- Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Płockiej 2;
- Schronisko dla Bezdomnych Kobiet i Mężczyzn przy Karnkowskiego 7;
- Ogrzewalnia przy ul. Wyszyńskiego 6 czynna w godzinach 14-7.
W taki sposób można poinformować o miejscach przebywania osób zagrożonych niskimi temperaturami
Policjanci z Włocławka apelują do mieszkańców, aby nie byli obojętni i przekazywali służbom informacje o osobach bezdomnych, samotnych, nieporadnych, których życie może być zagrożone z uwagi na niskie temperatury. Miejsca, w których przebywają takie osoby, można zgłaszać między innymi za pomocą aplikacji.
- Dobrym narzędziem do przekazania służbom informacji o takich miejscach jest aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa udostępniona na wszystkich stronach jednostek Policji. Po zaznaczeniu miejsca zagrożonego bezdomnością funkcjonariusze docierają tam i podejmują działania pomocowe - informuje Tomasz Tomaszewski.
Zaznacza jednak, że aplikacja nie służy do zgłaszania pilnych interwencji. W przypadku zauważenia osoby, która wymaga natychmiastowej pomocy, należy zadzwonić na numer alarmowy 112.
Cykliczne kontrole miejskich strażników i pracowników MOPR we Włocławku
W listopadzie 2021 roku, wspólne kontrole z pracownikami MOPR, rozpoczęli też miejscy strażnicy. Miejsca przebywania bezdomnych będą sprawdzali raz w tygodniu (w godzinach wieczornych i nocnych), do końca marca 2022 roku. Pierwszą w tym roku wspólną kontrolę miejsc, które mogą być wykorzystywane przez bezdomnych, przeprowadzili 17 listopada bieżącego roku.
- Skontrolowano cztery, wcześniej wytypowane przez Straż Miejską miejsca, tzw. pustostany. W dwóch z nich zastano mężczyzn, których pracownik socjalny poinformował o możliwych formach uzyskania pomocy. Przekazał też dane kontaktowe do schroniska dla osób bezdomnych, miejskiej ogrzewalni przy Wyszyńskiego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - informuje Dariusz Rębiałkowski, rzecznik Straży Miejskiej we Włocławku.
