Według specjalistów co minutę w naszym kraju ginie 105 pszczół. - Postanowiliśmy pomóc - mówi Teresa Osińska ze Stowarzyszenia Dobrzyniacy. To właśnie oni załapali się na udział w programie "Pomagamy pszczołom z Kujawskim", który wspiera choćby popularna Maja Popielarska (TVN-owska "Maja w Ogrodzie").
- I pomyśleć, że pośród 307 projektów, wśród zwycięskiej szesnastki znalazł się nasz - opowiada pani Teresa. - Sukces tym większy, iż kujawsko-pomorskie reprezentują tylko dwa projekty. Udało się też koleżankom, kolegom z Kruszwicy.
Zajrzyj na inaugurację
Czym zabłysnął wniosek "Poznajemy i ratujemy pszczeli świat" Dobrzyniaków? - Oj, trochę nad tym projektem posiedzieliśmy - zdradza pani Teresa. I wylicza: - Chcemy dbać nie tylko o pszczoły miododajne, ale i trzmiele. Pomyśleliśmy więc, że założymy dla nich specjalne domki. A dla dziko żyjących pszczół murarek - gniazda. Chcemy włączyć w naszą inicjatywę dzieci i młodzież - zabierzemy się za sadzenie kwiatów, drzewek. Naturalnie, nie zabraknie lip, ale i gorczycy, której miododajne kwiaty wyjątkowo upodobały sobie pszczoły. W ramach projektu przyznano nam 8 tys. zł.
Inauguracja akcji jest zaplanowana na poniedziałek (12 maja), zapraszamy na godz. 10 do wiejskiego domu kultury w Brzuzem.
W konferencji wezmą udział goście z Regionalnego Związku Pszczelarzy Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej: Marek Podlewski oraz Grzegorz Lipski.
Swoje robi chemia
Dlaczego trzeba ratować pszczoły? Fatalnie na nie wpływa wszechobecna chemia - opowiada Grzegorz Lipski, który opiekuje się pod Rypinem osiemdziesięcioma pszczelimi rodzinami. - Kiedyś gospodarz miał krówkę, kwitnące kwiatki w ogródku przed domem. Dzisiaj gospodarstwo to pryskane zboża i kukurydza, pytanie - czy nie genetycznie modyfikowana. Jeśli rolnicy chcą pomóc pszczołom, mogą robić opryski wieczorami, nocą. Trzeba podkreślić, że czasem zgubę przynoszą pszczołom i naturalne przeszkody. Prosty przykład - w zeszłym roku po Wielkanocy przyszła zima. Przez cztery tygodnie było chłodno. Ba, padał nawet śnieg. Pogoda spłatała nam figla, to fatalnie podziałało na pszczoły.
Najświeższych informacji o przebiegu projektu szukajcie na www.dobrzyniacy.pl.
Czytaj e-wydanie »