Zobacz wideo: Ulgi podatkowe 2021. Co możesz sobie odliczyć
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021
Zgodnie z przepisami do 18 kwietnia 2021 roku żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie, szkoły podstawowe, przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i podmioty prowadzące inne formy wychowania przedszkolnego, mają obowiązek zapewnienia opieki dzieciom osób, m.in.: zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizujących zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wykonujących działania ratownicze.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021. Dla kogo?
Jeżeli jednak rodzic nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej przez taką placówkę, wówczas przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.
- Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021. Ile wynosi?
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
- Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Nie przegap
