Wielka Brytana opuściła Unię Europejską, w związku z tym jej eurodeputowani przestali zasiadać w europarlamencie. W związku z tym Parlament Europejski zmniejszył się z 751 do 705 deputowanych. Ich miejsce zajmą przedstawiciele pozostałych państw Wspólnoty. Z Polski mandat obejmie poseł PiS Dominik Tarczyński. Decyzje taka podjęła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Będzie to 52 reprezentant naszego kraju w Parlamencie Europejskim.
„W nawiązaniu do ustawy z 4 kwietnia 2019 r. dot. zasad ustalania kolejności obsadzania mandatów posłów do Parlamentu Europejskiego wybieranych na kadencję 2019-2024, w kontekście opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię", 1 lutego - zgodnie z obowiązującymi przepisami - dodatkowy mandat przypadający Polsce obejmie poseł IX kadencji Sejmu Dominik Tarczyński” – poinformowała Kancelaria Sejmu.
Gosek na miejsce Tarczyńskiego
W związku z odejściem Tarczyńskiego z polskiego parlamentu, w ławach sejmowych PiS pojawiło się jedno wolne miejsce. Wiadomo już, że zasiądzie na nim poseł Solidarnej Polski Mariusz Gosek. Nowy parlamentarzysta w ostatnich wyborach do Sejmu zdobył 4621 głosów, co wówczas nie pozwoliło mu na dostanie się do Sejmu.
Gosek to członek Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, radny wojewódzki tej partii w Świętokrzyskiem oraz członek zarządu województwa. - Deklaruję udzielone w wyborach parlamentarnych zaufanie solidnie odpracowywać w działaniach posła RP na rzecz rozwoju regionu świętokrzyskiego - oznajmił na Facebooku.
Kto jeszcze będzie w PE?
Najwięcej mandatów dostaną dwa duże państwa członkowskie. Francja i Hiszpania wprowadzą do Parlamentu Europejskiego aż po pięciu swoich przedstawicieli. Z kolei Niemcy, które są większe od tych krajów, już teraz mają maksymalną, wynoszącą 96 liczbę miejsc w PE.
Po trzy mandaty przypadną Włochom i Holendrom, a dwa otrzyma Irlandia. Po jednym mandacie, oprócz Polki, dostaną: Szwecja, Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Chorwacja, Rumunia i Estonia.
Natomiast pozostałe 46 mandatów po Wielkiej Brytanii zostanie zachowanych na przyszłe rozszerzenia UE.
