Dominika Putto mistrzynią świata, a Norman Zezuła wicemistrzem!

KF
Kobieca czwórka z Dominiką Putto z bydgoskiego Zawiszy po raz pierwszy w historii polskiego kajakarstwa zdobyła złoty medal mistrzostw świata w olimpijskiej konkurencji K4 500 m. Wicemistrzem, w nieolimpijskiej, kanadyjkowej czwórce na 500 m został jej klubowy kolega Norman Zezuła.

Polki od początku tego sezonu były niezawodne. Triumfowały w regatach Pucharu Świata w Racicach i w Poznaniu i potwierdziły to w światowym czempionacie w kanadyjskim Halifax. Podopieczne Tomasza Kryka: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol oraz Dominika Putto już w przedbiegu pokazały bardzo wysoką dyspozycję wyprzedzając rywalki o ponad 2 sekundy. W sobotnim finale uczyniły to samo. Mocno rozpoczęły decydujący bieg wysuwając się na czoło stawki. Za nimi płynęły Australijki i Nowozelandki. Nasze kajakarki płynnie przepłynęły półmetek, a na finiszu ponownie ponowiły atak. Na metę wpłynęły z przewagą długości łodzi nad Australijkami. Trzecie miejsce niespodziewanie zdobyła czwórka Meksykanek, która wyprzedziła Hiszpanki i Nowozelandki. To pierwszy złoty medal kobiecej czwórki w historii polskiego kajakarstwa. Naja z Puławską w niedzielę „poszły za ciosem” i dołożyły mistrzowski tytuł w dwójce na 500 m, a więc w konkurencji, w której przed rokiem zdobyły srebrny medal olimpijski. Putto wystąpiła jeszcze w K1 500 m plasując się na 3. pozycji w finale B (12. generalnie).

Powody do zadowolenia miał też klubowy kolega Dominiki - Norman Zezuła, który najpierw „rozgrzewkowo” wystąpił w finale C2 1000 m zajmując 9. miejsce, by szybko przesiąść się do czwórki, w której wraz z byłym „zawiszaninem” Aleksandrem Kitewskim, Arsenem Śliwińskim i Wiktorem Głazunowem sięgnęli na dystansie 500 m po srebrny krążek nieznacznie przegrywając z Hiszpanami, a wyprzedzając Ukraińców.

Tuż za podium, na 4. miejscu, w K2 200 m uplasowała się kolejna kajakarka Zawiszy Katarzyna Kołodziejczyk, której partnerką była Marta Walczykiewicz.

Biało-czerwoni w Kanadzie zdobyli w sumie 7 medali: po 3 złote i srebrne oraz brązowy. Trzecie zwycięstwo odniósł, mający korzenie ukraińskie, kanadyjkarz Oleksii Koliadych w sprincie na 200 m, wicemistrzostwo poza kanadyjkową czwórką mężczyzn przypadło także kobiecej czwórce na 500 m: Sylwii Szczerbińskiej, Aleksandrze Jacewicz, Katarzynie Szperkiewicz i Juli Walczak oraz kanadyjkowej dwójce na 500 m, w której płynęli Głazunow i Tomasz Barniak. Brąz w mikście zdobyli: Szczerbińska i Kitewski.

Zadowolony ze startu kajakarzy może być ich szkoleniowiec bydgoszczanin Ryszard Hoppe. Po raz pierwszy po kilku latach przerwy polska czwórka w olimpijskiej konkurencji K4 500 m zakwalifikowała się do finału A, a w nim na półmetku plasowała się na 2 pozycji. Ostatecznie na finiszu zabrakło jeszcze sił i skończyło się na 8 miejscu. Z kolei dwójka na 500 m (w obu konkurencjach płynął Bartosz Grabowski, wychowanek Włókniarza Chełmża) była 3. w finale B. W jedynkach na 500 m piąty był Wiktor Leszczyński, zaś w K2 1000 m 6. pozycję zajęli Leszczyński z Filip Weckwert.

A już w dniach 18-21 sierpnia biało-czerwonych czeka kolejna prestiżowa impreza – mistrzostwa Europy w Monachium.