ZOBACZCIE WIDEO
  ZAPRASZAMY!

  Dostawczak wyprzedza, osobówka musi uciekać

  Rozwiń
  ZOBACZCIE WIDEO
  Zwiń

  Dostawczak wyprzedza, osobówka musi uciekać

  Stop Agresji Drogowej. W piątym odcinku naszego programu, wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, pokazujemy kolejnych piratów drogowych z regionu. Kamera zarejestrowała m.in kierowcę dostawczego auta, który prawie doprowadził do wypadku.

  Dopalacze nie dla ludzi

  Dopalacze nie dla ludzi

  (RAV, SW))

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dopalacze nie dla ludzi

  ©fot. sxc

  Mieszanka ziołowa "Dream" zamiast marihuany. Pigułki "Diablo" zamiast extasy.
  Dopalacze nie dla ludzi

  ©fot. sxc

  Biały proszek "High spirit" zamiast amfetaminy.

  Jedni nazywają je dopalaczami, inni legalnymi narkotykami. Sklep z nimi zostanie otwarty w Bydgoszczy.

  World Wide Suplements Importer (WWSI), to firma oferująca substancje stymulujące i wywołujące euforię. Ponoć podobną do efektu osiąganego po zażyciu narkotyków.

  Kilka miesięcy temu rozpoczęła ekspansję na polskim rynku otwierając "funshopy" w kolejnych miastach.

  Trafiła też do naszego regionu. W piątek otworzy sklep w Toruniu, a wkrótce kolejny, w Bydgoszczy.

  Kontrowersji się nie boją, ale adresu nie podają

  Dopalacze


  Wśród dopalaczy znajdziemy m.in. pigułki energetyzujące, wywołujące euforię czy tzw. psychedelic pills. Nie brakuje także, budzących jednoznaczne skojarzenia, "białych proszków" i mieszanek ziołowyych. Prócz tych "suplementów" sklep oferuje także, m.in. beznikotynowe papierosy, wódkę w żelu, cygara, fajki wodne, przebrania na imprezę, maski, gadżety, upominki, fajerwerki czy rzadko spotykane alkohole.  - Przygotowania już trwają i otwarcie powinno nastąpić w ciągu najbliższych tygodni - potwierdza Piotr Domański, rzecznik firmy.

  Nie chce jednak podać dokładnej daty. Podobnie jak lokalizacji "funshopu".

  - Mogę tylko powiedzieć, że będzie to centrum miasta - rzuca zdawkowo, zapewniając, że ukrywanie informacji nie wynika z kontrowersji wzbudzanych przez dopalacze i obaw firmy przed ewentualnymi protestami.

  - Oferujemy legalne produkty, a kontrowersje wokół nas wywołują media, podając nieprawdziwe informacje - twierdzi Piotr Domański. - Dopalacze to w dużej części energetyzery, takie jak popularne napoje, tylko, że w tabletce, dlatego porównywanie ich do narkotyków jest niedopuszczalne. Tym bardziej, że zostały przebadane na obecność zakazanych substancji i w żadnym z nich ich nie wykryto - zapewnia przedstawiciel WWSI.

  Legalne, nie znaczy bezpieczne

  Specjalistów to nie przekonuje.

  - To, że coś jest legalne, nie oznacza, że jest bezpieczne, tym bardziej, że nie badano długofalowych efektów zażywania tych specyfików - zauważa Ryszard Częstochowski, koordynator bydgoskiej poradni "Monar", a wtóruje mu Jolanta Celebucka z Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień.

  - Jeden z kwasów, który zawierają te środki to składnik pigułki gwałtu. W mniejszych ilościach wywołuje euforię, ale po zażyciu większej ilości powoduje utratę przytomności - przestrzega.

  Nie do spożycia przez ludzi...

  Słuszność obaw częściowo potwierdza fakt, że niektóre oferowane do niedawna produkty, firma wycofała z obrotu. Inne z kolei są oznaczone jako... "nie do spożycia przez ludzi"!

  - Na Zachodzie dopalacze są produktami spożywczymi, ale w Polsce obowiązują inne przepisy i ta informacja wynika tylko i wyłącznie z tej różnicy - uspokaja Piotr Domański.

  Nawet jeśli jednak dopalacze są nieszkodliwe, to mogą doprowadzić do uzależnienia od narkotyków.

  - Po jakimś czasie doznania przez nie wywoływane mogą przestać wystarczać użytkownikom i zechcą oni je wzmocnić, choćby amfetaminą czy kokainą - uświadamia Ryszard Częstochowski, który uważa, że trzeba jak najszybciej usunąć luki prawne umożliwiające sprzedaż takich środków.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo