Spis treści
Komunikat na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego zawiera nowy wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej dla bezpiecznego kredytu 2%, która zacznie obowiązywać od 10 listopada. Na jego podstawie wylicza się wysokość dopłat do rat kredytów z rządowym wsparciem.
Bezpieczny kredyt 2 procent - tak oblicza się dopłaty
Jak informuje bankier.pl, ustawa narzuciła bankom obowiązek przesyłania do BGK co kwartał kilku istotnych zestawów informacji. Muszą one podać łączną kwotę kredytów innych niż „Bezpieczny kredyt 2 procent”, opartych na okresowo stałym oprocentowaniu i przeznaczonych na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Ponadto przesyłają informację o średniej ważonej oprocentowania tych kredytów, gdzie wagą jest kwota. W uproszczeniu wskaźnik odzwierciedla oprocentowanie udzielonych w poprzednim kwartale „zwykłych” kredytów hipotecznych w bankach mających umowę z BGK.
Publikowany jest w ciągu 45 dni po upływie kwartału, obowiązuje natomiast od siódmego dnia od dnia ogłoszenia. W listopadzie BGK termin publikacji nie zbiegł się z ostatnim możliwym ustawowo terminem, wypadł nieco wcześniej.
Czytamy tam również, że od 10 listopada wskaźnik „Bezpiecznego kredytu 2 procent” wyniesie 7,02 proc., będzie zatem o 0,12 pp. niższy niż do tej pory. Im niższy jest wskaźnik, tym niższa jest dopłata do raty. Wynika to ze wzoru zamieszczonego w ustawie.
Ważna informacja! Nowy wskaźnik nie dotyczy starych kredytów
Ważna informacja! Nowy wskaźnik nie dotyczy już udzielonych kredytów. W ich przypadku poprzednie warunki obowiązują przez pierwszy 5-letni okres spłaty, gdzie stała jest zarówno wysokość oprocentowania, jak i wysokość parametru wyznaczającego dopłaty.
Popularność „Bezpiecznego Kredytu 2%” przyćmiewa dokonania wcześniejszych rządowych programów mieszkaniowych, jak:
- "Rodzina na Swoim”,
- „Mieszkanie dla młodych”
- czy „Kredyt bez wkładu własnego”.
- Chociaż najnowszy pomysł na dopłaty do kredytów wystartował zaledwie 3 miesiące temu, to cała machina rozpędziła się już tak bardzo, że co tydzień podpisywane są umowy opiewające łącznie na grubo ponad miliard złotych - komentuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.
Krótsza droga do własnego M
Popularności „Bezpiecznego Kredytu 2%” trudno się jednak dziwić. Dzięki niemu można przecież zaciągnąć kredyt dysponując niższym dochodem, a mimo tego możemy się cieszyć znacznie niższą ratą (około 1/3 niższą niż w standardowej ofercie).
A gdyby i tego było mało, to kupując pierwsze mieszkanie można też cieszyć się niższymi kosztami transakcyjnymi (zniesienie PCC), a wkład własny można zastąpić gwarancją wydawaną przez BGK. To wszystko skraca drogę do własnego mieszkania o ponad połowę.