MKTG SR - pasek na kartach artykułów

​​Dopłaty do ugorowania. Resort rolnictwa wyjaśnia zasady nowego ekoschematu

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin
Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin Pixabay
Ok. 563 zł za hektar wyniesie stawka płatności za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. - Wdrożenie nowego ekoschematu pozwoli na zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych już w 2024 r. - informuje resort rolnictwa.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa o całkowite zniesienie obowiązku ugorowania 4 procent gruntów rolnych, wynikającego z normy GAEC 8:

- Ograniczenie zabiegów agrotechnicznych spowoduje pojawienie się trudnego do zwalczenia zachwaszczenia, co w efekcie doprowadzi do zwiększonego stosowania pestycydów w gospodarstwach. Poza tym rolnicy mogą się znaleźć w trudnej sytuacji finansowej, wynikającej z obowiązku ograniczania produkcji.

Rolnicy wiedzą, że planowane jest wprowadzenie ugorowania, jako dobrowolnego ekoschematu. - Ale nie są znane lub nie są podawane do publicznej wiadomości planowane stawki za hektar gruntu ugorowanego – podkreślają w piśmie do ministerstwa.

Wyjaśnia Adam Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi: - Wdrożenie nowego ekoschematu pozwoli na zniesienie obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych już w 2024 r. Ekoschemat jest dobrowolny dla rolnika. Rolnicy go realizujący będą otrzymywali płatność za wyłączenie nie więcej niż 4 procent powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Szacowana stawka płatności wynosi ok. 126,52 euro za hektar, tj. ok. 563 zł za hektar. Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.

Wprowadzono także rozwiązania umożliwiające naniesienie zmian we wcześniej złożonych wnioskach. Trzeba się wyrobić do 31 sierpnia 2024 r.

- O ile zmiany te wynikają z wnioskowania o nowy ekoschemat – podkreśla Nowak. - Należy zaznaczyć, że rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać płatność w ramach nowego ekoschematu, będą musieli najpierw złożyć standardowy wniosek o płatność w podstawowym terminie. W bieżącym roku termin ten został wydłużony do 1 lipca 2024 r. Natomiast od 2025 r. rolnik będzie mógł wnioskować o płatność w podstawowym terminie, przez zaznaczenie właściwego „okienka” we wniosku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska