W Reykjaviku skrzyżowały się drogi "Planktona" i Sławomira Sikory (pierwowzór postaci Stefana w filmie "Dług" Krzysztofa Krauzego). Sikorze, który nie brał udziału w więziennej subkulturze, "Plankton" postanowił okazać swoją wyższość. W święta wielkanocne pobił go i poniżył. Do podobnych wydarzeń w stosunku do innych Polaków na Wyspie dochodziło już wcześniej.
W kręgu "Niedzióła"
W marcu 2007 roku nad podwłocławską Wikaryjką odnaleziono ciało młodego boksera Andrzeja S. ps. Hamel. Zwłoki były zmasakrowane. W sprawie gangu "Niedzióła", któremu przypisuje się zbrodnię nad Wikaryjką, aresztowano 15 osób, "Planktonowi" prokurator zarzuca bezpośredni udział w zbrodni.
Nasz tekst o "Planktonie" wywołał burzę. Sprawą zainteresowały się wszystkie znaczące islandzkie media.
W sobotę polski konsul w Reykjaviku - Maciej Sikorski zapewniał, że "Plankton" jest pod stałą obserwacją. Tymczasem policjanci islandzcy twierdzili, że nie dysponują odpowiednimi środkami, aby go obserwować.
Przepraszam, jest sobota
Sikorę zirytował list od konsula: - Pan konsul zarzucił mi, że niepotrzebnie upubliczniłem całą sprawę.
Czas naglił, bo P. mógł uciec z Wyspy. Konsul zaaranżował kolejne spotkanie Sikory z policją. Niestety, w komendzie nie było nawet tłumacza. - Policjant stwierdził, że jest mu przykro, ale przecież jest sobota...
Tymczasem do konsula odezwał się... Przemysław P. Stwierdził, że nic nie wie o liście gończym. Konsul polecił mu, aby zgłosił się na posterunek.
Islandczycy poprosili, aby gangster... przesunął swoją wizytę na komisariacie. P. zdążył jeszcze udzielić wywiadu państwowej telewizji, w której przedstawił się jako uczciwy obywatel. Zapomniał, że w Islandii siedem razy był zatrzymywany przez policję, głównie za burdy wywoływane po pijaku. Nie powiedział też o wyrokach za włamania, zniszczenie mienia i jazdę po pijanemu w Polsce.
Wprost z telewizji "Plankton" udał się na komisariat. We wtorek sąd zadecydował, że na razie spędzi w islandzkim areszcie 3 tygodnie.
Stop, przestępcom
Być może w Islandii wprowadzony zostanie zakaz pracy obcokrajowców z kartą karną. Podpisy pod petycją o wprowadzenie zmian polegających na uniemożliwienie osiedlania się w Islandii osób karanych w Polsce zaczęła zbierać też miejscowa Polonia.
Paradoksalnie ewentualne wydalenie z Islandii osób karanych w Polsce dotknęłoby również samego Sławomira Sikorę, ułaskawionego w sprawie o zabójstwo nękających go w 1992 roku oprawców.