W ubiegłym roku zaledwie do kilku godzinach do WFOŚiGW wpłynęło tyle wniosków od pszczelarzy, że nabór wstrzymano. "Do godz. 13.30 zarejestrowaliśmy 165 wniosków na łączna kwotę 856 555 zł. W związku z tym, że wartość wniosków niepodlegających odrzuceniu przekroczyła budżet Programu wynoszący 500.000 zł", nabór wniosków zostaje wstrzymany. informował fundusz.
W 2019 zasady nieco zmieniono. Nabór wniosków o dofinansowanie w zakresie zwiększenia populacji pszczoły miodnej jest prowadzony od 15 lutego i potrwa do 15 marca. Zasady dofinansowania określone są w Programie Priorytetowym Ochrona Przyrody 2019.
Pszczoły. Kto może składać o dotacje w 2019 roku?
Wnioski w tym zakresie mogą składać stowarzyszenia prowadzące działalność w zakresie określonym w Polskiej Klasyfikacji Działalności w Dziale 01. (uprawy rolne, chów i hodowla) w podklasie 01.49.Z (podklasa ta obejmuje m.in.: chów i hodowlę pszczół, produkcję miodu i wosku pszczelego oraz pozostałych produktów pszczelich) lub zrzeszające osoby lub podmioty prowadzące tego typu działalność.
Dofinansowanie dla pszczelarzy w 2019 obejmuje:
- nabycie ze środków WFOŚiGW w Toruniu uli, ramek i odkładów pszczelich oraz nieodpłatne przekazanie ich osobom fizycznym zamierzającym założyć własną pasiekę lub początkujących pszczelarzy, posiadających do 5 rodzin pszczelich, zarejestrowanych przez powiatowego lekarza weterynarii w 2018 roku,
- przeprowadzenie min. 3-dniowego szkolenia dla osób, o których mowa wyżej
- kontrolę stanu pasiek (pni) założonych ze środków WFOŚiGW w Toruniu w liczbie nie mniejszej niż 20% w okresie poprzedzającym sezon zimowy 2019/2020.
3 tys. zł - takiej kwoty nie może przekroczyć wartość uli, ramek i odkładów pszczelich zakupionych ze środków WFOŚiGW w Toruniu przekazanych jednej osobie (beneficjentowi końcowemu).
Stowarzyszenie jest zobowiązane do wyboru takich osób z zachowaniem obiektywnych kryteriów, których głównym celem będzie zapewnienie dobrostanu zwierząt przez osoby, którym odkłady pszczele zostaną przekazane. Warunkiem przekazania pszczół, uli i ramek będzie uczestnictwo w przeprowadzonym przez udokumentowanym szkoleniu z zakresu chowu i hodowli pszczół, obejmującym co najmniej 1 dzień zajęć praktycznych, potwierdzone pozytywnym wynikiem egzaminu.
Przeczytaj też: Na wsi brakuje żon dla rolników, bo młode panie wolą miasto
Osoba, której przekazywane są ule czy inne formy wsparcia w ramach programu powinny posiadać miejsce pobytu stałego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Alerty o opryskach dla pszczelarzy
W drugim kwartale 2019 roku przez KOWR ma zostać uruchomiony portal www.eRolnik.gov.pl. Będą się w nim pojawiały ostrzeżenia o opryskach środkami ochrony roślin dla pszczelarzy. Zarejestrowany pszczelarz dostanie bezpłatnego SMS-a z ostrzeżeniem.
- Chcemy wyjść naprzeciw potrzebom sektora pszczelarskiego. Każdy pszczelarz powinien blisko współpracować z producentami rolnymi działającymi w jego okolicy. Pszczelarz zarejestrowany na portalu eRolink.gov.pl będzie miał możliwość otrzymania alertów o planowanych w jego okolicy opryskach określonymi środkami ochrony roślin. Ta funkcjonalność „alertu” będzie działała w oparciu o informacje przekazywane przez samych zainteresowanych. W interesie obu stron jest wspieranie się wzajemnie i niepowodowanie strat – powiedział Michał Wiśniewski, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Źródła: WFOŚiGW w Toruniu, Polski Związek Pszczelarski
_________________
Agro Pomorska odcinek 53, premiera 5.03.2019