- Organizacja takiej imprezy jest bardzo trudna. Musielibyśmy znać nazwiska wszystkich uczestników, to na wypadek ewentualnego zakażenia. Mieszkańcy musieliby też pamiętać o zachowaniu bezpiecznego dystansu. To trudne do spełnienia. Dlatego w naszej gminie nie planujemy dożynek, ani innej imprezy plenerowej latem i jesienią tego roku – mówi Marek Manuszewski, dyrektor ośrodka kultury w Osielsku. Już na początku pandemii dożynki odwołano w Nowej Wsi Wielkiej. Z organizacji imprezy wycofało się także Sicienko. A jak w innych gminach powiatu bydgoskiego?
Dożynki w Kujawsko-Pomorskiem. Tak świętował region w latach...
- Dożynek w tradycyjnej formie u nas nie będzie. 5 września odprawiona zostanie w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika dziękczynna msza święta. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 14. Planujemy symboliczny obrzęd dożynkowy, ale tylko w obrębie kościoła. Nie będzie żadnych występów – usłyszeliśmy w soleckim magistracie.
Nabożeństwa w intencji rolników i mieszkańców gminy to także jedyna forma uczczenia zakończenia żniw w gminie Dobrcz. Nie będzie jednak jednego, centralnego nabożeństwa. Msze dziękczynne odprawione zostaną we wszystkich miejscowych parafiach. - Jesteśmy po spotkaniach z proboszczami. Do końca tygodnia powinien być gotowy dokładny harmonogram. Ogłosimy wówczas gdzie i kiedy na taką mszę świętą można się wybrać – poinformowano nas w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrczu.
To Cię może też zainteresować
- Cały czas rozważaliśmy co zrobić, ale po ostatnich statystykach dotyczących liczby zakażeń zdecydowaliśmy się jednak odwołać imprezę – informuje Piotr Kazimierski, wiceburmistrz Koronowa. Władze gminy uważają, że ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców należy poprzestać na uroczystej mszy św. Decyzja gdzie i kiedy zostanie ona odprawiona jeszcze nie zapadła. - W ubiegłym roku dożynkowe nabożeństwo odprawione zostało w sanktuarium w Byszewie. Więc w tym roku może bazylika w Koronowie?
W Białych Błotach dożynek nie organizowano od lat, bo tradycje rolnicze są tu mniejsze. W zamian mieszkańcy bawili się co roku pod koniec lata na Święcie Gminy Białe Błota. W tym roku plenerowej imprezy z tej okazji jednak nie będzie. Potwierdzono nam to w ośrodku kultury. Powodem oczywiście koronawirus.
W zamian pracownicy białobłockiego GOK proponują mieszkańcom seanse filmowe w plenerowym kinie letnim. Trwa plebiscyt jaki film zostanie pokazany. Projekcje odbędą się w dwa ostatnie weekendy sierpnia w kilku miejscowościach m.in. w Białych Błotach, Przyłękach, Lisim Ogonie, Cielu.
A w sierpniowe piątki GOK proponuje uliczne granie. Miejscowi muzycy dają w plenerze koncerty. W piątek 14 sierpnia takiego koncertu posłuchać będzie można w Białych Błotach przy szkole oraz w Cielu na osiedlu.
Wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 24
