Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drewniane domy budowane w ramach Mieszkania Plus zatwierdzone przez sejm. Ile ma ich powstać?

AGW
Energooszczędne budownictwo drewniane w ramach programu Mieszkanie Plus coraz bliżej. Projekt nowelizacji ustawy, która pozwoli powołać spółkę Polskie Domy Drewniane został uchwalony przez sejm i trafił do senatu. Mają powstawać tanio i szybko. Budowa jednego takiego domu zajmie od 3 do 5 miesięcy, zapewnia rząd.

Polskie Domy Drewniane (PDD) mają być spółką akcyjną, która przyczyni się do powstania tanich domów dla rodzin o "umiarkowanych dochodach"

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska zakłada, że PDD będą wspierać budownictwo mieszkaniowe w Polsce przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego i nowych rozwiązań technologicznych przetwarzania drewna. PDD będzie operatorem mieszkaniowym działającym w ramach programu Mieszkanie Plus. Budynki, za którymi będą stały Polskie Domy Drewniane, zostaną przeznaczone na wynajem i najem z opcją dojścia do własności, czytamy w projekcie.

Do 2022 roku w ramach działalności Polskich Domów Drewnianych ma powstać 11 tys. domów wielorodzinnych i 950 zabudowy jednorodzinnej.

Energooszczędne budownictwo drewniane obejmujące budowę budynków mieszkalnych, zarządzanie tymi budynkami oraz wynajmowanie budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych z możliwością ich sprzedaży to podstawowy zakres działalności spółki.

Co - poza budową, wynajmem i sprzedażą domów - będzie mogła spółka?

  • nabywać grunty;
  • przeprowadzać remonty i modernizację budynków mieszkalnych;
  • pozyskiwać lub tworzyć nowe rozwiązania technologiczne w zakresie przetwarzania drewna;
  • nabywać i przetwarzać surowiec drzewny, a także nabywać i sprzedawać produkty drzewne;
  • prowadzić inną działalność związaną z energooszczędnym budownictwem drewnianym i infrastrukturą towarzyszącą.

Większa dostępność mieszkań i rozwój nowoczesnych technologii, co zakładają autorzy projektu to część wymienianych w nim zalet. Podkreślany jest także ekologiczny aspekt - "drewno jest materiałem naturalnym i odnawialnym, podlega w 100% recyklingowi lub biodegradacji. Drewno niesie najniższy ślad węglowy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi – do produkcji drewna nie są wymagane wysokoenergetyczne paliwa kopalne, jak w przypadku cegły, stali czy plastiku. W związku z tym, że budowane obecnie budynki drewniane mają częstokroć parametry budynków energooszczędnych, pośrednio wpływa to także na zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska powodowanych przez tzw. niską emisję”.

Jeszcze w 2018 roku ma powstać 20 domów jednorodzinnych. W kolejnych latach: 2019 - 230, w 2020 i 2021 po 200, w 2022 - 300 domów jednorodzinnych. Budownictwo wielorodzinne: w 2019 r. - 1,5 tys., w 2020 - 2 tys., 2021 - 3 tys. w 2022 - 4,5 tys. Wartość domów 266 mln zł, wartość budynków wielorodzinnych - 3 025 mln zł.

Zalety drewnianych domów podkreślane w rządowym projekcie:

  • krótki czas budowy (budowa domu składanego na placu budowy trwa około trzech– pięciu miesięcy),
  • energooszczędność, niskie koszty zużycia energii (koszty utrzymania domu drewnianego są dużo niższe niż domu wzniesionego w technologii tradycyjnej; wpływ na to mają zastosowane materiały i technologia, które powodują, że domy drewniane są domami energooszczędnymi),
  • mały ciężar konstrukcji (drewno jest relatywnie lekkie, więc ogranicza do minimum wielkość fundamentów, dzięki czemu ich koszt jest niższy, mniej też kosztuje transport materiałów na budowę, powyższe umożliwia budowanie na terenach słabonośnych),
  • niewielką grubość ścian zewnętrznych (ze względu na grubość ścian powierzchnia domu drewnianego będzie o około 8–10% większa od powierzchni domu murowanego),
  • trwałość i wytrzymałość konstrukcji (drewno doskonale izoluje wysoką temperaturę pożaru od pozostałych pomieszczeń, drewno jest wytrzymałe na rozciąganie),
  • odporność na warunki atmosferyczne (wiatry),
  • łatwość przebudowy i modernizacji (konstrukcje modułowe, powtarzalne),
  • brak sezonowości (możliwość budowy o każdej porze roku).

Polskie Domy Drewniane Spółkę Akcyjną mają założyć Skarb Państwa – Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna.

„Rozwój budownictwa drewnianego jest jednym z priorytetów Rządu. Zgodnie z ustaleniami Rady Mieszkalnictwa w KPRM wskazane jest podjęcie działań zwiększających udział technologii drewnianej w budownictwie mieszkaniowym, a sektor budownictwa drewnianego może istotnie przyczynić się do realizacji celów Narodowego Programu Mieszkaniowego” – zapowiadał już na początku kwietnia minister Henryk Kowalczyk po spotkaniu w tej sprawie.

Projekt został uchwalony przez Sejm RP w piątek 20 lipca 2018.

Źródło: sejm.gov.pl

wideo: x-news/TVN24

Drewniane domy budowane w ramach Mieszkania Plus zatwierdzone przez sejm. Ile ma ich powstać?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska