Parametry urządzeń kwalifikujących się do programu "Czyste powietrze" muszą być potwierdzone badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium. Dlatego kosztem kwalifikowanym będą mogły być wyłącznie pompy ciepła oraz kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet drzewny, wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna tutaj:Tutaj znajdziesz listę ZUM
- To jeden ze sposobów uchronienia beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej – wyjaśnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Zmienia się też możliwość wnioskowania o najwyższy poziom dofinansowania. Obejmie ona tylko jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku.
Zmiany wejdą w życie 22 kwietnia 2024 r. Przewiduje się okres przejściowy, który zakończy się 13 czerwca 2024 r.
Pompy ciepła do weryfikacji
W Kujawsko-Pomorskiem dofinansowanie przeznaczane jest najczęściej na pompy ciepła. Na listę ZUM mogą zostać wpisane kolejne, ale po udokumentowaniu spełnienia wymogów programu oraz wykonaniu odpowiedniego zgłoszenia zgodnie z regulaminem listy ZUM.
- Wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście ZUM będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z badań przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA, wynik badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia - uczula NFOŚiGW. - Badania mają potwierdzać parametry dla klimatu umiarkowanego zarówno dla zastosowań średnio, jak i niskotemperaturowych.
Zmiany po okresie przejściowym
Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), prowadzący na zlecenie NFOŚiGW listę ZUM, na podstawie dostarczanych przez producentów/dystrybutorów raportów z ww. badań, zweryfikuje spełnienie nowych wymogów programu przez pompy ciepła wpisane na listę ZUM.
- Po zakończeniu okresu przejściowego, na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła spełniające wymogi programu, potwierdzone wskazanymi powyżej badaniami, które przeszły pozytywną weryfikację – informuje Fundusz.
Nie zmieni się procedura wpisu na listę ZUM kotów na drewno i pellet drzewny. - Nie będzie konieczności przedkładania żadnych nowych dokumentów w przypadku urządzeń, które obecnie na liście ZUM są wpisane – uzupełnia NFOŚiGW.
Źródło: WFGWiOŚ Toruń