
To na razie plany, gdyż , jak wyjaśnia Ratkowski w pierwszej kolejności potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków, także zmiana planu zagospodarowania, projekty, itp.
- Ale jeśli otrzymamy takową zgodę, a ona jest obwarowana określonymi wytycznymi, to zapewniam, że dotrzymamy wszelkich koniecznych procedur. Wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. I mówimy tutaj o perspektywie 1,5 roku.

I przypomina. - To nie pierwsza sytuacja, kiedy pod inwestycję drogową w gminie Świecie dokonuje się ekshumacji szczątków z fragmentu cmentarza. Tak było np. w Dworzysku przy budowie obwodnicy Świecia. Szczątki zostały umieszczone w zbiorowej mogile i poprosiliśmy duchownego z wyznania, jakiego byli pochowani, o odprawienie stosownego nabożeństwa - dodaje kierownik wydziału budownictwa.

O cmentarzu Michał Wiśniewski mówi: - Na jego terenie jest dąb szypułkowy o obwodzie 604 cm (w 2014 roku). Jest on pomnikiem przyrody i liczy sobie ok. 242 lata, co daje nam rok 1775 jako przypuszczalną datę jego zasadzenia. Oznacza to, że cmentarz musiał istnieć przynajmniej w czwartej ćwiartce XVIII wieku. Choć niewykluczone, że założony został jeszcze w XVII wieku wraz z pojawieniem się menonitów. Najstarszy zachowany nagrobek jest z ostatniej ćwiartki XIX wieku.

Zaledwie kilka metrów za stacją paliw w Wielkim Konopacie między drzewami wyłaniają się pozostałości po cmentarzu menonicko-ewangelickim. Czy pobiegnie tamtędy droga?