Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga S5 przetnie cmentarz ewangelicki we Wiągu. Na pamiątkę powstanie lapidarium

ak
Jeden z postumentów cmentarnych,  który ostał się jeszcze na terenie likwidowanej części cmentarza we Wiągu. Jak ustaliliśmy i on ma zostać zabrany do tworzonego lapidarium
Jeden z postumentów cmentarnych, który ostał się jeszcze na terenie likwidowanej części cmentarza we Wiągu. Jak ustaliliśmy i on ma zostać zabrany do tworzonego lapidarium Agata Kozicka
Budowana droga ekspresowa zabiera też miejsca pochówku. Nie całkowicie. Zostanie pamiątka po likwidowanej części cmentarza we Wiągu.

Cmentarz ewangelicki we Wiągu jest częściowo likwidowany. Jego fragment koliduje z budową drogi ekspresowej S5.

Z okolic S5 znikają restauracje, firmy, domy. Poszerzająca się droga nie szczędzi też cmentarzy. Niestety prace nie idą trybem archeologicznym lecz w trybie szybkiej ekshumacji. Na szczęście szczątki naszych przodków nie znikają pod kołami buldożerów.

- Wszystko odbywa się pod nadzorem konserwatorskim, zgodnie z określonymi w takich sytuacjach wytycznymi - zaznacza archeolog Michał Wiśniewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Główny wykonawca podszedł z głową do tego zadania - uważa Michał Wiśniewski (sic! to samo imię i nazwisko), założyciel i prezes stowarzyszenia „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”, który regularnie śledzi i relacjonuje, co dzieje się na likwidowanym cmentarzu we Wiągu. - Niegdyś takie rzeczy po prostu ignorowano i potrafiono zepchnąć wszystko spychaczem bez poszanowania szczątków. Teraz podwykonawca, firma, której zlecono zadanie, zorganizowała ekshumację i utworzenie lapidarium. Szczątki będą przeniesione do wspólnej mogiły, a z części nagrobków utworzy się lapidarium. W miejscu tym stanie drewniany krzyż - dodaje.

Na początek z terenu likwidowanego cmentarza usunięto płyty nagrobne, krzyże i inne elementy znajdujące się ponad ziemią. - Kiedy rozpoczną się prace w ziemi, prawdopodobnie pojawi się dużo więcej elementów cmentarza, zapadnięte płyty i inne przedmioty pamięci znajdujące się pod ziemią. Wszystko trafi do lapidarium, które współtworzyć będą członkowie stowarzyszenia.

Jego prezes planuje też spotkanie z proboszczem parafii w Sartowicach, do której ten teren należy oraz pastorem parafii ewangelickiej w Bydgoszczy. - Chciałbym porozmawiać o modlitwie za dusze tych, których pochowano na likwidowanym cmentarzu - zaznacza.

Cmentarz we Wiągu najprawdopodobniej istniał już w latach 80. XVIII w. i został założony przez osadników luterańskich. Posiadali także szkołę, o której wzmiankowano już w 1789. - Mieszkańcy informowali nas, że kiedyś posiadał ogrodzenie. Dawni ewangelicy podlegali pod parafię ewangelicką w Świeciu - opowiada Wiśniewski. - Na całym cmentarzu zidentyfikowaliśmy zaledwie kilkanaście nagrobków, lecz grobów będzie więcej i tym zajmą się archeolodzy z bydgoskiej GDDKiA.

I podaje: - Właśnie na terenie powiatu świeckiego znajduje się najwięcej zapomnianych cmentarzy w województwie kujawsko-pomorskim. W całym jest ich 1850, a w samym powiecie świeckim - 209.

W poszczególnych gminach wygląda to następująco: Bukowiec (20), Dragacz (17), Drzycim (15), Jeżewo (21), Lniano (14), Nowe (19), Osie (15), Pruszcz (27), Świecie nad Wisłą (29), Świekatowo (12), Warlubie (20).

- Głównie są to cmentarze protestanckie: ewangelickie, menonickie, ale też staroluterańskie, a nawet choleryczne będące pamiątkami po epidemii tej choroby - opowiada nasz rozmówca. - Większość tkwi w krzakach, jest zaśmiecona i dewastowana. Bywa, że tak jak w Grucznie, cmentarz ewangelicki staje się miejscem pochówku katolików, ale też bywają cenne inicjatywy porządkowania ich, jak na przykład w Trylu (gm. Nowe) czy na terenie gminy Jeżewo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska