Zakończone zostały już prawie wszystkie prace związane z pierwszym etapem prac na drodze wojewódzkiej nr 559 z Lipna do granicy województwa. Chodzi o odcinek ponad 5-kilometrowy biegnący z Jasienia przez Kamień Kotowy do granicy naszego województwa i mazowieckiego. Wzmocniona jezdnia po przebudowie otrzymała szerokość 7 metrów. Wzdłuż niej powstały pobocza. Zbudowano zjazdy na teren posesji i zatoki autobusowe. Zakończono też prace przy ścieżce pieszo-rowerowej. Na tym odcinku jest także bezpieczne rondo, które powstało w miejscu kolizyjnego skrzyżowania z trasą nr 541. Wokół niego zainstalowano oświetlenie, dobudowano też chodniki, drogi rowerowe, wytyczono przejścia dla pieszych.
- Poza tym w sąsiedztwie ronda oddaliśmy do użytku miejsce do ważenia pojazdów - podkreśla Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. - Znajduje się ono przy dojeździe do ronda od strony Dobrzynia nad Wisłą.
Jak dodaje rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich, dzięki temu rozwiązaniu z odnowionych dróg łatwiej będzie wyeliminować pojazdy przeciążone, które najbardziej degradują drogi.
Wszystkie prace związane z przebudową drogi wojewódzkiej 559 od początku są dzielone na etapy, co ma na celu powodować jak najmniejsze uciążliwości w dojeździe do poszczególnych miejscowości. - Teraz trwają jeszcze dodatkowe prace projektowe, które pozwolą zoptymalizować sposób modernizacji odcinka od Jasienia do Lipna - dodaje Michał Sitarek.
Prace budowlane na całej 22-kilometrowej trasie od Lipna do granicy województwa mazowieckiego skalkulowane zostały wstępnie na poziomie 59 milionów złotych.
Z kolei 12 mln zł pochłonie przebudowa drogi wojewódzkiej nr 558 z Wielgiego do Kłokocka. Prace ruszyły jesienią zeszłego roku. Wykonawca w pierwszej kolejności rozpoczął przebudowę przepustów w ciągu 8-kilometrowej drogi i zorganizował zaplecze budo-wy. Jak informuje Michał Sita-rek prace związane z poszerzeniem jezdni do 6,5 metrów oraz jej wzmocnieniem zaczną się wiosną.
W ramach tej inwestycji między Wielgiem i Domem Pomocy Społecznej w Nowej Wsi zostanie też ułożony chodnik, a przejście dla pieszych przy placówce oświetlone zostanie ledowymi lampami hybrydowymi zasilanymi energią słoneczną lub wiatrową. Chodniki przy przystankach i przejścia dla pieszych będą wyposażone w elementy ze specjalnymi żłobieniami i wypustkami ułatwiającymi orientację osobom niewidomym. Przebudowa obejmie też osiem zatok autobusowych, a także zjazdy na posesje. Na trasie zamontowana zostanie też bramownica z kamerami monitorującymi ruch. Pojawi się też stacja meteo wraz z tablicą informującą o aktualnych warunkach pogodowych. Finisz prac spodziewany jest jesienią.
Dwa razy więcej fotoradarów na polskich drogach. Zobacz wideo!