https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drugie życie rzeczy. Rodzice walczyli z niedoborami, my teraz zmagamy się z nadmiarami

Katarzyna Paczewska
Przykłady ponownego wykorzystania przedmiotów i opakowań
Przykłady ponownego wykorzystania przedmiotów i opakowań Pixabay.com
- Gdy mam kartoniki oklejam je okleiną lub resztką tapety. W ten sposób powstają kolorowe pudełka i organizery. A z ciekawych szklanych butelek, oklejanych u góry sznurkiem jutowym, robię wazony - mówi pani Agata z Bydgoszczy, której idea powtórnego wykorzystywania rzeczy jest bliska.

84 proc. Polaków przyznaje, że zalegają u nich niepotrzebne i nieużywane przedmioty - wynika z badania dla Gumtree.pl. Z jednej strony nie mamy pomysłu, jak im nadać „drugie życie”, z drugiej mamy rosnący konsumpcjonizm, który w skali globalnej przekłada się na nadmierną eksploatację dostępnych na Ziemi zasobów.

Mówi się ostatnio o dekonsumpcji (świadome ograniczanie konsumpcji do minimum). Często to tylko modne hasło, a nie sposób na życie. 4 na 10 mieszkańców Polski kupuje zbyt dużo w stosunku do potrzeb. Wciąż konsumujemy mniej niż najbogatsze kraje Europy Zachodniej, ale z roku na rok nadrabiamy ten dystans.

(Nie)zbędne i (nie)przydatne

Co 3. pytany w badaniu Gumtree stwierdził, że liczba takich rzeczy wynosi u niego od 1 do 20. 24 proc. uznało, że ma ich między 21 a 50, a niemal 8 proc. - więcej niż 100. Tylko 16 proc. odpowiedziało, że nie ma ich w ogóle, a 15 proc. badanych udzieliło odpowiedzi „nie wiem, ale bardzo dużo”.

Najmniej zbędnych rzeczy mają osoby 50-65 roku życia (1 na 5 z nich uważa, że nie ma ich wcale). Podobnie 28 proc. Polek i Polaków o dochodzie powyżej 5000 zł/m-c. Niepotrzebne przedmioty najczęściej przechowują osoby o najniższych dochodach (poniżej 1000 zł/m-c - 47 proc.). Z kolei do śmieci zbędne rzeczy najczęściej wyrzucają otrzymujący na rękę 3001-5000 zł (35 proc.) oraz powyżej 5000 zł (30 proc.).

Natomiast tendencję do chomikowania mają zarówno panie, jak i panowie. Najczęściej w mieszkaniach zalegają ubrania. W niewłaściwym rozmiarze i te, które przestały się nam podobać, stanowią większość niepotrzebnych i nieużywanych rzeczy w naszych zbiorach. Na 2. pozycji uplasowały się bibeloty i ozdoby, które kurzą się. Kolejne miejsca zajęły zabawki, książki, przybory kuchenne i naczynia oraz buty i akcesoria. Co ciekawe, niepotrzebne ubrania nieco częściej przechowują mężczyźni niż kobiety. Panie natomiast chętniej gromadzą nieczytane książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Do szafy, na strych lub do kosza

Tylko co 5. osoba przekazuje nieużywane przedmioty organizacjom charytatywnym. Podobny odsetek oddaje je bliskim. Najczęściej wolimy jednak nic z nimi nie robić. Aż 38 proc. stwierdziło, że zbędne rzeczy po prostu zalegają

w ich mieszkaniach. Jedna na cztery osoby wyrzuca je do kosza na śmieci, a 9 proc. badanych to, co zalega w domach, sprzedaje w internecie.

A przecież jest jeszcze jedna możliwość - nadawanie niepotrzebnym rzeczom „drugiego życia”.

Potrzebne zmiany

- Nadzieję na przyszłość niosą zmiany w unijnych dyrektywach odpadowych, przyjęte w 2018 r., a teraz wzmocnione w Europejskim Zielonym Ładzie. Położą one większy nacisk na działania prewencyjne, obligując kraje członkowskie, samorządy oraz przedsiębiorców do lepszego projektowania produktów, tak, aby były trwalsze i poddawalne naprawom, a sektor second-hand był wspierany narzędziami edukacyjnymi czy ekonomicznymi - mówi Piotr Barczak, z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.

Zacznij od siebie i zmień podejście

Dbaj o rzeczy. Napraw. Wymień, sprzedaj, oddaj. Korzystaj z wypożyczalni. Co z zalegającymi rzeczami? Uruchom kreatywność, zaoszczędzisz pieniądze, a świat zasoby - radzą eksperci WWF. Oto kilka pomysłów... W szklanych butelkach i słoikach przechowuj jedzenie, przetwory, soki. Przerabiaj nienoszone ubrania - dostosowując je do aktualnych: mody, upodobań, sezonu. Nie wyrzucaj książek - zanieś do biblioteki. Ze starej pościeli i firanek uszyj woreczki na warzywa/owoce. Zużyte puszki i kubki wykorzystaj do sadzonek. Fusy po kawie są świetne jako składnik prostych peelingów. W większych pojemnikach/butelkach zbieraj deszczówkę dla roślin. Opakowania (plastik, karton, folia, szkło) możesz zastosować w tworzeniu zabawek (np. instrumentów, grzechotek). Inspiracje znajdziesz w sieci.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska