https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Druh Czesław Porożyński patronem skweru w Świeciu

JK
Skwer położony między ulicami Ogrodową, Wyzwolenia, Młyńską i Południową w Świeciu otrzymał imię druha Czesława Porożyńskiego
Skwer położony między ulicami Ogrodową, Wyzwolenia, Młyńską i Południową w Świeciu otrzymał imię druha Czesława Porożyńskiego UM Świecie
Imię druha Czesława Porożyńskiego otrzymał skwer między ulicami Ogrodową, Wyzwolenia, Młyńską i Południową w Świeciu. Postawiono tam tablicę informujące o patronie.

To pokłosie ostatniej decyzji radnych. Głosując nad uchwałą w tej sprawie byli jednomyślni. Warto dodać, że Czesław Porożyński jest też patronem Kręgu Seniorów ZHP “Watra”.

Zobacz także

Czesław Porożyński urodził się 9 marca 1905 r. w Koronowie. Uczęszczał do gimnazjum i działał w drużynie harcerskiej w Chełmnie. Po maturze przeniósł się do Świecia, gdzie otrzymał posadę kasjera, a następnie księgowego w szpitalu psychiatrycznym. Z czasem awansował na inspektora działu administracji.

Przez pięć lat, do wybuchu wojny, prowadził w Świeciu pozaszkolną drużynę harcerzy, a następnie  zorganizował i prowadził krąg starszoharcerski im. Michała Drzymały. Zbiórki odbywały się w jego mieszkaniu, przy ulicy Młyńskiej 12. Pełen pomysłów i charyzmy zyskał popularność i szacunek wśród młodych mieszkańców Świecia.

W czasie wojny był czasowo oddelegowany do pracy w Pelplinie, gdzie w służbowym mieszkaniu zorganizował tymczasowy konspiracyjny punkt kontaktowy. Ciągle pozostawał w kontakcie ze swoimi harcerzami ze Świecia.

Po powrocie do Świecia dh Czesław Porożyński, współpracując z bratem Benedyktem, wstąpił do Szarych Szeregów, złożył ślubowanie instruktorskie i został mianowany komendantem świeckiego Hufca Szarych Szeregów. Obsługiwał zorganizowany przez siebie punkt kontaktowy.

Działalność świeckiego hufca została przerwana w listopadzie 1943 r. Druh Czesław Porożyński został aresztowany przez gestapo i osadzony w obozie Stutthoff, gdzie przebywał do czasu ewakuacji. W czasie marszu ewakuacyjnego zachorował na tyfus i mimo troskliwej opieki brata Benedykta zmarł w obozie przejściowym w Rybnie koło Wejherowa 12 marca 1945 r.  Tam też został pochowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska