Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa przy wiślanym promie pójdą pod topór, ale zasadzą nowe

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
ZDW Bydgoszcz
Budowa drogi prowadzącej do przeprawy promowej na Wiśle na wysokości Solca Kujawskiego będzie się odbywała pod ścisłym nadzorem przyrodniczym. Trzeba też będzie w innym miejscu nasadzić wycięte drzewa.

Tak zdecydowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Bydgoszczy. Określiła też bardziej szczegółowe warunki środowiskowe „realizacji i eksploatacji” dla tego przedsięwzięcia. Dokładniej chodzi o rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 249 na odcinku od drogi krajowej nr 80 w Czarnowie do ulicy Bydgoskiej w Solcu Kujawskim.

Modernizacja drogi obejmie jej 2,5-kilometrowy odcinek, ale cała inwestycja to także przebudowa przyczółków wiślanych i uruchomienie przeprawy promowej.

Prom dla Solca Kujawskiego może wyprodukować firma Techno Marine z Malborka

- Ta inwestycja wymaga przede wszystkim wycięcia rosnących wzdłuż dotychczasowej drogi od strony Czarnowa drzew - wyjaśnia Maria Dombrowicz, szefowa RDOŚ w Bydgoszczy. - W związku z tym, że trasa przebiega przez Solecką Dolinę Wisły, a zatem obszar chroniony Natura 2000, trzeba będzie skompensować tę stratę i nasadzić nowe drzewa przy wale przeciwpowodziowym w Czarnowie.

A chodzi o klony pospolite i jesiony wyniosłe. Łącznie to 70 drzew. Siedliska ptaków nie zostaną naruszone.
W postanowieniu zalecono konieczność prowadzenia prac pod nadzorem przyrodniczym. Inwestycja nie może oddziaływać na wody powierzchniowe i podziemne. Po jej zakończeniu i uruchomieniu przeprawy wykonana zostanie analiza poziomu hałasu.

Marszałek przewiduje, że prom w roku 2018...

- Decyzja środowiskowa umożliwi dokończenie prac projektowych, zarówno samej drogi i wiślanych przyczółków, jak też promu - mówi Michał Sitarek, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. - Zakładamy, że prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku, ale te zasadnicze odbędą się po zimie. Finał w połowie przyszłego roku.

Inwestycja wykonana zostanie w ramach Kujawsko-Pomorskiego Planu Spójności Drogowej i Kolejowej na lata 2014-20, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość prac (wraz z budową promu) pochłonie 18,7 mln zł.

Prom wyposażony będzie w pomosty wjazdowe na dziobie i rufie. Jednorazowo będzie mógł przetransportować 80 osób i 15 aut osobowych lub 6 „osobówek”, dwa samochody dostawcze i autokar. W 10 godzin (to czas funkcjonowania na dobę) prom wykona ok. 20 kursów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska