Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzwi otwarte i obchody dnia patrona w Środowiskowym Domu Samopomocy w Aleksandrowie Kujawskim [zdjęcia]

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Goście mogli zwiedzić pracownie i poznać nowinki terapeutyczne

Drzwi otwarte w Środowiskowym Domu Samopomocy im. Jana Władysława Piltza zainaugurowały projekt „Każdy jest inny, wszyscy wyjątkowi”.

Projekt realizowany jest w przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Radosny Zakątek” we współpracy z aleksandrowskim ŚDS w ramach zadania zleconego przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jego celem jest poszerzenie wiedzy na temat zaburzeń psychicznych, prawidłowych zachowań i form pomocy. – To szereg działań o tematyce edukacyjnej i integracyjnej w naszych ośrodkach – mówi Dawid Urbański, kierownik ŚDS. – Połączone jest to z kampanią informacyjną oraz dniami otwartymi dla mieszkańców.

Dzień otwarty był wyjątkową okazją dla mieszkańców do bliższego poznania placówki, jej podopiecznych oraz rozmowy ze specjalistami. W programie znalazły się wykłady praktyczne, edukacyjne, konkursy, oraz zwiedzanie różnorodnych pracowni. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z terapii polisensorycznej za pomocą urządzenia „biofeedback”. – Jest to urządzenie służące do badania czynności bioelektrycznej mózgu. Taka terapia polega na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie – tłumaczy Katarzyna Kulpa, psycholog. – Jest to przydatne w przypadku osób z zaburzeniami funkcji poznawczych, ale również tych, którzy mają problemu z nastrojem. Z tego systemu korzystać mogą również ludzie zdrowi, którzy chcieliby polepszyć pamięć i koncentrację.

Dzień 10 września, kiedy to otworzyły się drzwi aleksandrowskiej placówki to szczególna data. Właśnie tego dnia w 2014 roku uchwałą rady miejskiej został jej nadany patron. Jan Włądysław Piltz, którego duch czuwa nad ośrodkiem był wyjątkową postacią w historii miasta. Urodzony w Aleksandrowie Kujawskim w 1870 roku, lekarz neurolog i psychiatra, kształcił się m.in. na uniwersytetach w Zurychu i Kazaniu. Otworzył pierwszą w Polsce klinikę dla chorób neurologicznych i psychiatrycznych. Przy niej powstała pierwsza poradnia dla dzieci nerwowych i trudnych w wychowaniu. – To prekursor neuropsychatrii w naszym kraju. – opowiada Dawid Urbański. – W tym szczególnym dniu chcielibyśmy pokazać jego obraz i zasługi, jak również zaznaczyć, że był aleksandrowianinem.

O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska