Spis treści
- W 2022 roku na grypę, infekcje grypopodobne oraz ostre zakażenia dróg oddechowych w województwie kujawsko-pomorskim zachorowało 298 026 osób, w tym 144 144 dzieci do lat 14 – podaje sanepid. - To o 107 079 zachorowań więcej niż rok wcześniej.
Wyraźny szczyt wystąpił między 8 a 15 kwietnia (7 304 przypadków), a zwłaszcza między 23 a 31 grudnia (23 652 przypadków). - W grudniu i listopadzie odnotowano odpowiednio 25,30 proc. i 10,44 proc. wszystkich zachorowań w roku – informuje Inspekcja.
Grypę zgłaszano w każdym powiecie. - Zauważalne są różnice w czułości nadzoru nad grypą pomiędzy powiatami – podkreśla sanepid. - Najwięcej przypadków zgłoszono w powiatach grudziądzkim i toruńskim, najmniej w powiecie golubsko-dobrzyńskim.
Co sezon epidemia grypy
Ministerstwo Zdrowia uczula na to, że grypa jest bardzo zaraźliwa:
- Co sezon wywołuje epidemie dotykające znaczną część społeczeństwa. Pomimo tego, że u zdrowych osób rzadko dochodzi do poważnych powikłań, osoby w grupach ryzyka mogą bardzo ciężko chorować, a nawet umrzeć.
Podstawowymi objawami grypy są: ból gardła, katar, kaszel, wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy i w klatce piersiowej, brak łaknienia, nudności i wymioty. - Powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, m. in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych i powikłania neurologiczne – wylicza resort zdrowia i zaznacza: - Przed ciężkim przebiegiem grypy, a także przed zachorowaniem, chroni szczepienie przeciw grypie.
Dla kogo bezpłatna szczepionka przeciw grypie?
Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co rok szczepionka ma inny skład. W sezonie 2023/2024 szczepionki przeciw grypie są dostępne od początku września. Pełen koszt wynosi ok. 50 zł, ale bezpłatnie mogą je dostać dzieci i młodzież do 18 lat, osoby powyżej 65 roku życia i kobiety w ciąży. Do 50 proc. refundacji uprawnione są osoby przewlekle chore. Receptę bezpłatną i z refundacją może wystawić tylko lekarz, receptę pełnopłatną - również farmaceuta.
Bardzo niski poziom uodpornienia na grypę w regionie
Inspekcja sanitarna podaje, że w 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim uodporniono przeciw grypie 3,4 proc. populacji Kujaw i Pomorza. Średnia krajowa wynosi ok. 5 proc., co plasuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Europie.
- W zeszłym sezonie grypowym zaszczepiło się u nas około 20 proc. seniorów, podczas gdy w niektórych krajach UE odsetek ten sięgał ponad 70 procent - informuje PAP.
W naszym regionie nastąpił jeszcze spadek szczepień - o około 16,9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. - Przypuszczać należy, że niższy poziom zaszczepienia wynika z faktu, że w sezonie 2021/2022 osoby dorosłe mogły skorzystać z łatwo dostępnych i darmowych szczepień przeciwko grypie - wyjaśnia sanepid. - Z kolei w sezonie 2022/2023 bezpłatne szczepienia przeciwko grypie przewidziane zostały jedynie dla grup w szczególności narażonych na zakażenie i występowanie powikłań (kobiety w ciąży, osoby powyżej 75 roku życia).
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zwraca uwagę na to, że wkraczamy w optymalny czas szczepienia przeciw grypie: - Powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, który występuje od października do maja. Należy brać pod uwagę czas potrzebny na wykształcenie odporności, czyli ok. dwóch - trzech tygodni.
