Skoki narciarskie w obliczu pandemii. W Wiśle ruszy 42. sezon Pucharu Świata
Dwie alpaki trafiły do Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski
Projekt "Alpaki - Terapeuciaki" realizowany był od 1 czerwca 2020 do 31 października 2020 r. Dzięki niemu trzynaścioro osób niepełnosprawnych zagrożonych wykluczeniem społecznym najpierw wykonało z pomocą firmy stolarskiej zagrodę oraz pomieszczenie dla alpak, podczas którego to zadania nie tylko lepiej się poznali, ale i zintegrowali, a po wykonaniu tego zadania przyszedł czas na przyjemności. Zakupiono bowiem dwie alpaki, którym nadano imiona Guci i Levis. Od tej pory uczestnicy projektu mogli uczyć się pielęgnacji tych zwierząt, karmienia, opieki. Jak potwierdzono, kontakt z alpakami wpływa pozytywnie na ludzi z nimi przebywającymi, a terapia z udziałem tych zwierząt nazywana jest alpakoterapią.
- Dużą rolę odgrywają bodźce sensoryczne - dotykanie miękkiej, pachnącej okrywy włosowej alpak jest niezwykle przyjemnym doświadczeniem i powoduje wydzielanie endorfin - tzw. hormonów szczęścia, relaksuje, zmniejsza napięcia, stymuluje układ nerwowy. Kontakt z tak łagodnymi i inteligentnymi zwierzętami wyzwala pozytywne emocje, pozwala zapomnieć na chwilę o codziennych problemach, motywuje do działania, daje poczucie efektywnie spędzonego czasu
- mówi Marta Rodzik, certyfikowana terapeutka z zakresu alpakoterapii, pracująca na co dzień w wąbrzeskich Warsztatach Terapii Zajęciowej i dodaje, że efekty terapii widziane są już po kilku sesjach.
Anna Pelka, prezes Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski zaznacza, że w ramach projektu podopieczni stowarzyszenia wzięli także udział w warsztatach kompetencji społecznych, prowadzonych przez psychologa, w indywidualnych terapiach psychologicznych, a także pojechali nad morze, do Młyna Wiedzy i Teatru Baj Pomorski w Toruniu, do gospodarstwa agroturystycznego z alpakami oraz do Wąbrzeskiego Domu Kultury na spektakl "Miłosna pułapka". - Na koniec podopieczni uczestniczyli w warsztatach rękodzieła, na których wykonali stroiki kwiatowe, które mogli złożyć na grobach bliskich zmarłych - mówi Anna Pelka.
Chociaż formalnie projekt został ukończony, to alpaki nadal będą pełniły swoją terapeutyczną funkcję, ponieważ zostaną z podopiecznymi wąbrzeskiej placówki.
Autorką i koordynatorką projektu "Alpaki - Terapeuciaki" jest Anna Pelka, prezes Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Na realizację tego projektu stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju obszaru Ziemi Wąbrzeskiej na lata 2016-2022. Uczestnicy projektu otrzymali wyżywienie, stroje ochronne do zajęć oraz nie płacili za transport.
