Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie kolejne ulice Starówki w Grudziądzu mają zostać zmodernizowane. Na razie to plany

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Ulice Forteczna i Jagiełły w Grudziądzu ma być remontowane
Ulice Forteczna i Jagiełły w Grudziądzu ma być remontowane Aleksandra Pasis
Chodzi o ulicę Forteczną i Jagiełły. W remont ma włączyć się Wojsko, gdyż są to ulice dojazdowe do jednostki wojskowej, po której poruszają się ciężkie wozy i sprzęt. Na sesji, którą zaplanowano na środę 28 lutego radni mieli zabezpieczyć pieniądze na wykonanie dokumentacji technicznej dla tej inwestycji.

- Mamy wstępną deklarację pozyskania środków na modernizację ulicy Fortecznej i Jagiełły - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Pieniądze na realizację miałby pochodzić z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ulice te są dojazdowymi do jednostek wojskowych znajdujących się właśnie w tej części miasta.

Wnioski o realizację remontu wymienionych traktów złożyło MON oraz Zarząd Dróg Miejskich w Grudziądzu. Opiewają one na łączną kwotę ok. 7 mln zł. - Około 2,5 mln zł potrzeba na ulicę Forteczną, a 4,5 mln zł na Jagiełły - wyjaśnia prezydent Glamowski.

Władzom miasta zależy na tym, aby inwestycja ruszyła jak najszybciej. W związku z tym na odbywającej się w środę, 28 lutego sesji w budżecie Grudziądza mają zostać dokonane zmiany polegające na wprowadzeniu środków na przygotowanie dokumentacji technicznej tego przedsięwzięcia. Mowa o kwocie 250 tys. zł. - Chcielibyśmy aby ta modernizacja ruszyła na końcówce 2024 roku. Być może na przełomie roku 2024/2025 - zaznacza Maciej Glamowski.

Zobacz także

Czy nadal po remoncie Forteczna zostanie ulica brukowana? Tego jeszcze nie wiadomo

Jak informuje Sylwia Łazarczyk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Grudziądzu obie ulice mają zostać kompleksowo przebudowane, wraz z podbudową, oświetleniem i kanalizacją. - Jeśli chodzi o ścieżkę rowerową to najprawdopodobniej nie będzie dlatego że jest wąsko, ale to sprawa projektanta, który być może zaproponuje jakieś rozwiązania w tym zakresie - tłumaczy dyrektor Sylwia Łazarczyk.

Nie jest też na chwilę obecną wiadome czy ulica Forteczna po remoncie będzie miała nadal nawierzchnię z kostki brukowej czy też będzie asfaltowa. To także będzie przedmiotem opracowania, analiz w ramach dokumentacji technicznej.

W realizację planowanej inwestycji: remontu Fortecznej i Jagiełły włączył się też aktywnie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański z Grudziądza - Wiceminister Szymański uczestniczy w wielu spotkaniach mających na celu poprawę różnych części infrastruktury miejskiej. Rozmawia z przedstawicielami różnych ministerstw aby ten remont doszedł do skutku - mówi Jakub Kopkowski z biura posła KO, Tomasza Szymańskiego. - To odpowiedź na liczne głosy i oczekiwania mieszkańców tej części Grudziądza.

Radni zgodzili się by były pieniądze na dokumentację dla Fortecznej i Jagiełły

Przypomnijmy, że planowany remont Fortecznej i Jagiełły to kolejny wokół ulic Starówki Grudziądza. Aktualnie trwa ostatni etap przebudowy ul. Kościuszki. - Dokładając te dwie, a w planie jest też ulica Mieszka, która połączy węzeł przesiadkowy autobusowo - tramwajowy z gminą wiejską Grudziądz to ta część miasta bardzo zyska jeśli chodzi o odbudowę infrastruktury drogowej - podkreśla prezydent Glamowski.

W dalszej kolejności planowane są przebudowy ulic:

  • Solnej i

  • Nadgórnej.

Podczas sesji w środę 28 lutego zwiększono także pulę pieniędzy o ponad 1,1 mln zł na remonty dróg gruntowych oraz dróg poza pasem drogowym i równanie poboczy, których w mieście jest ok. 70 km. To odpowiedź na wiele sygnałów mieszkańców, których domostwa znajdują się właśnie przy traktach gruntowych, a ich stan po mijającej zimie jest fatalny. Ponadto zwiększono też budżet na oświetlenie ulic w Owczarkach. Chodzi o Jabłoniową i Jaśminową.

Ostatecznie za proponowanymi zmianami w budżecie zagłosowało 20 radnych, czyli wszyscy obecni na sali sesyjnej. Ponad podziałami.

od 18 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska