Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Południowa zostanie w części rozebrana i zbudowana od nowa. W Grudziądzu nie ma gorszych ulic do naprawy?

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Na odcinku ul. Południowej w Grudziądzu, między Trasą Średnicową a skrzyżowaniem z ul. Zaleśną kończy się właśnie budowa sieci wodociągowej na potrzeby nowej elektrowni. Prace nie zniszczyły jezdni, ale i tak zostanie ona rozebrana
Na odcinku ul. Południowej w Grudziądzu, między Trasą Średnicową a skrzyżowaniem z ul. Zaleśną kończy się właśnie budowa sieci wodociągowej na potrzeby nowej elektrowni. Prace nie zniszczyły jezdni, ale i tak zostanie ona rozebrana Piotr Bilski
Wyremontowana siedem lat temu jezdnia ulicy Południowej - między średnicówką a plażą miejską w Grudziądzu - zostanie zerwana. I zbudowana od nowa: z właściwą podbudową i ścieżką rowerowo-pieszą. Za wszystko zapłaci spółka CCGT budująca w Grudziądzu elektrownię.

Remont ulicy Południowej w Grudziądzu

Trwa właśnie przetarg ogłoszony przez Zarząd Dróg Miejskich, na zlecenie spółki CCGT Grudziądz, która buduje w naszym mieście elektrownię gazowo-parową. To właśnie ta spółka należąca do PKN Orlen będzie płaciła rachunki za roboty drogowe.

Przetarg dotyczy inwestycji drogowych, na które składają się:

  • przebudowa ulic Południowej na odcinku między Trasą Średnicową (czyli Drogą Krajową 55) a rondem przy ul. Zaleśnej
  • przebudowa ulicy Skowronkowej,
  • budowa całkowicie nowego odcinka ulic pomiędzy ul. Miłoleśną a ul. Skowronkową.

Nawierzchnia fragmentu ul. Południowej w Grudziądzu do rozbiórki

Pierwszym etapem inwestycji będzie modernizacja odcinka ulicy Południowej. Obecnie fragment ten ma nawierzchnię asfaltową. Ułożono ją siedem lat temu i jest ona w bardzo dobrym stanie. Na tym odcinku Południowej brakuje jednak chodnika i ścieżki rowerowej.

Zgodnie z materiałami przetargowymi, istniejąca nawierzchnia tego fragmentu ulicy Południowej zostanie rozebrana, a w jej miejscu wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni o szerokości 6 metrów. Jezdnia będzie więc szersza niż obecnie, a z boku zbudowana zostanie ścieżka rowerowa z chodnikiem o szerokości 3,5 metra. Wszystko wykonane zostanie w standardzie podobnym do tego jak oddany do użytku dwa lata temu odcinek ul. Południowej od ul. Zaleśnej do Miłoleśnej.

W drugim etapie inwestycji kompleksowo przebudowana ma zostać ul. Skowronkowa na odcinku między ul. Rydygiera a Jaskółczą (powstanie m.in. nowy parking), zbudowana ma zostać także zupełnie nowa droga pomiędzy ul. Miłoleśną a ul. Skowronkową. Obecnie ul. Skowronkowa ma nawierzchnię z tłucznia oraz destruktu bitumicznego. Natomiast nowa droga będzie przebiegała przez Lasy Komunalne, łąki i nieużytki. Także ta droga ma mieć szerokość 6 metrów i z jej boku powstać ma ścieżka rowerowa z chodnikiem o łącznej szerokości 3,5 metra. W tej części inwestycji przebudowane zostaną dwa przepusty drogowe, między innymi na Rowie Hermana.

Po co przebudowywać ulicę Południową, na odcinku, który został wyremontowany w 2017 roku i jego stan wciąż jest znakomity?

- Modernizacja tej ulicy będzie prowadzona na mocy zawartego przed laty porozumienia miasta z Energą. To inwestor elektrowni będzie płacił za modernizację jezdni. Kilka lat temu na ul. Południowej została położona tylko nowa warstwa asfaltu. Teraz przeprowadzona zostanie jej gruntowna modernizacja: wykonana zostanie nowa podbudowa, jezdnia będzie szersza, powstaną też chodnik i ścieżka rowerowa - mówi Jarosław Murgała, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Grudziądzu.

Dlaczego nie wyremontować ulic, których stan jest dużo gorszy?

Dziś w Grudziądzu łatwo znaleźć jezdnie, których stan jest dużo gorszy niż na odcinku Południowej, który ma zostać rozebrany rozebrać.

- Umowy, które zostały podpisane kilkanaście lat temu przewidywały całkowitą przebudowę tej ulicy na koszt Energii. Energa zobowiązała się do przebudowy konkretnego układu dróg wokół elektrowni. Nie możemy tego "poprzerzucać". To nie jest tak, że możemy te pieniądze przełożyć na inną inwestycję. To nie są nasze pieniądze - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Remont ulic prowadzących do elektrowni przeprowadzić zobowiązała się Energa

Przypomnijmy: kiedy trwały prace przygotowawcze do budowy elektrowni w Grudziądzu, w 2013 roku przedstawiciele Grupy Energa podpisali z miastem Grudziądz umowę, na mocy której zobowiązali się do wyremontowania i budowy nowych dróg do planowanej inwestycji. Wówczas szacowano, że będzie to kosztowało energetyczny koncern około 22 mln zł.

W kolejnych latach temat budowy elektrowni w Grudziądzu był kilka razy chowany do szuflady i z niej wyciągany. Zapadła nawet decyzja o wycofaniu się koncernu Energia z inwestycji w Grudziądzu.

Ponieważ los budowy elektrowni nie był pewny, a stan ulicy Południowej prowadzącej m.in. do miejskiego ośrodka wypoczynkowego wciąż się pogarszał, władze miasta zdecydowały w 2017 roku, że na koszt samorządu wyremontowany zostanie liczący 1,8 km odcinek ulicy Południowej między zjazdem ze średnicówki a skrzyżowaniem z ul. Zaleśną. Był to jednak tylko remont: ułożono nową nakładkę asfaltową i uporządkowano pobocza.

Decyzja o tym, że elektrownia w Grudziądzu jednak będzie budowana, zapadła na przełomie 2021 i 2022 roku, gdy Grupa Orlen (właściciel Grupy Energa) zdobyła kontrakt na dostawy energii elektrycznej produkowanej w Grudziądzu.

Przy ul. Południowej kończy się właśnie budowa sieci wodociągowej na potrzeby nowej elektrowni. Prace nie zniszczyły jezdni, ale i tak zostanie ona rozebrana. Zobacz zdjęcia w naszej galerii:

Na odcinku ul. Południowej w Grudziądzu, między Trasą Średnicową a skrzyżowaniem z ul. Zaleśną kończy się właśnie budowa sieci wodociągowej na potrzeby nowej elektrowni. Prace nie zniszczyły jezdni, ale i tak zostanie ona rozebrana

Ulica Południowa zostanie w części rozebrana i zbudowana od ...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska