Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwór Marzeń w Sielcu koło Żnina oficjalnie ośrodkiem edukacji historycznej! [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Fotorelacja z wydarzenia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu
Fotorelacja z wydarzenia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu Facebook/Dwór Marzeń
- To się nazywa święto i końcowy akord wakacji! Tego nie można było sobie nawet wymarzyć. I w dodatku ... w duchu i z duchem admirała floty Józefa Unruga - napisała Katarzyna Rodziewicz, właścicielka Dworu Marzeń w Sielcu koło Żnina.

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano dziś list intencyjny o współpracy między Województwem Kujawsko-Pomorskim, Akademią Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, 8. Kujawsko - Pomorską Brygadą Obrony Terytorialnej oraz Dworem Marzeń w Sielcu.

Będzie to współpraca - jak podkreślono - w dziedzinie wychowania patriotycznego młodzieży cywilnej i wojskowej w duchu budowania szacunku do munduru i tradycji Marynarki Wojennej, poprzez poszerzanie wiedzy o dziejach oręża oraz o najważniejszych postaciach związanych z historią Marynarki Wojennej, m.in. o adm. Józefie Unrugu.

- Nastąpi też współpraca w przedsięwzięciach mających na celu krzewienie wychowania patriotycznego wśród młodzieży szkolnej oraz żołnierzy Wojska Polskiego - poinformowała Katarzyna Rodziewicz.

W uroczystości wzięli udział, oprócz Katarzyny i Andrzeja Rodziewiczów, marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski - w ostatnim czasie wizytujący Dwór Marzeń, Tomasz Szubrycht - rektor komendant AMW w Gdyni, Krzysztof Stańczyk - dowódca 8. Kujawsko - Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Tomasz Dominikowski - szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz wielu innych.

Przy tej okazji Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni została nagrodzona złotym medalem marszałka Unitas Durat (z jubileuszowej edycji wydanej dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości).

Dwór Marzeń w Sielcu otrzymał natomiast od rektora AMW replikę munduru adm. Józefa Unruga, wzorowaną na wydanych w 1935 roku przepisach mundurowych polskiej armii oraz zdjęciach admirała. Uniform powstał w pracowni krawieckiej akademii. Guziki, wykonane przez firmę produkującą elementy umundurowania dla Sił Zbrojnych, są wierną kopią tych z lat 30.

Z kolei Dwór Marzeń uhonorował "Złotymi Admirałami" marszałka województwa, rektora AMW, dowódcę 8. K-PBOT oraz szefa WSW.

- Admirał Unrug, postać zasłużona dla polskiej państwowości, bohater września '39, jest związany z naszym regionem przez dwór w Sielcu, który był jego rodowym gniazdem. Jest bardzo właściwe, by właśnie to miejsce było ośrodkiem edukacji historycznej poświęconej naszej marynarce wojennej i jego osobie, a także edukacji patriotycznej młodych pokoleń – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Obecni właściciele obiektu, Katarzyna i Andrzej Rodziewiczowie, prowadzą w Sielcu poświęconą admirałowi izbę pamięci. Jak informuje Urząd Marszałkowski, podpisany dziś list intencyjny dotyczy przede wszystkim rewitalizacji dworu oraz stworzenia w nim właściwych warunków eksponowania pamiątek po polskich Unrugach, a także utrzymania i konserwacji tych zbiorów. Samorząd województwa zobowiązał się do finansowego partycypowania w tym przedsięwzięciu. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni wzięła na siebie obowiązek udziału w popularyzacji dziedzictwa admirała i historii marynarki RP.

Podpisy pod porozumieniem złożyli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, rektor-komendant AMW kadm. prof. Tomasz Szubrycht oraz państwo Rodziewiczowie.

Z notatki "Kujawsko-pomorskie dziedzictwo admirała Unruga": "Joseph Michael Hubert von Unruh, rocznik 1884, legenda polskiej marynarki wojennej, to postać charyzmatyczna i niezwykle barwna. Urodził się w majętnej i ustosunkowanej niemieckiej rodzinie ziemiańskiej, jego ojciec był pruskim generałem. On sam ukończył akademię marynarki w Kilonii i do 1919 roku jako oficer służył m.in. na niemieckich okrętach wojennych. Gdy Polska odzyskała niepodległość zgłosił się do Wojska Polskiego. To m.in. jemu zawdzięczamy powstanie polskiej marynarki wojennej w odrodzonej Rzeczpospolitej. W 1939 został dowódcą obrony wybrzeża, w czasie kampanii wrześniowej dowodził obroną Helu. Po kapitulacji nie skorzystał z niemieckiej propozycji przejścia na drugą stronę i objęcia ważnej funkcji w Kriegsmarine. Po wojnie pozostał na emigracji, zarabiał na życie jako robotnik i kierowca ciężarówki. Zmarł w 1973 roku we Francji, gdzie został pochowany. W ubiegłym roku jego prochy zostały z honorami sprowadzone do ojczyzny – spoczął na cmentarzu marynarki wojennej w Gdyni".

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska