
Słuchaj - dworek został wzniesiony przed 1910 rokiem. Jest to budynek wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Jego dłuższa elewacja jest pięcioosiowa, a krótsza dwuosiowa. Od strony byłego ogrodu i parku wznosi się piętrowa facjata. Główne wejście do dworu mieści weranda z ceglanymi i otynkowanymi schodami. Na werandzie znajduje się taras widokowy z murowaną balustradą. W górnej części facjata jest doświetlona trzema, prostokątnymi oknami. Do krótszej elewacji jest dobudowana przybudówka. Para kwadratowych okien oświetla strych. Dach dworku jest niski, dwuspadowy o małym nachyleniu. Po II wojnie światowej w dworku znajdowała się spółdzielnia produkcyjna. Ostatni większy remont przeprowadzono w 1967 roku. obecnie mieszka w nim kilak rodzin. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się obok dworu murowana, zabytkowa stodoła (z artykułu Dominiki Kęprowskiej w publikacji pod redakcją Szymona Wiśniewskiego)

Płonne - na przełomie XVII i XVIII wie-ku dobra Płonne weszły w posiadanie rodziny Dziewanowskich, którzy byli ich właścicielami do 1818 roku. wówczas Dominik Dziewanowski sprzedał je Melchiorowi Piwnickiemu. W rękach tej rodziny majątek przetrwał do 1939 roku. „Mnie ta przyroda tu trzyma te jeziora strumienie….”- tak pisała o Płonnym Maria Dąbrowska w swojej powieści ,,Noce i Dnie”. Przebywała w miejscowości w latach 1925-1928 odwiedzając swoją siostrę Helenę Hepke - żonę administratora w Płonnym. Obecnie z majątku pozostał tylko park oraz część zabudować folwarcznych. Park dworski pochodzi z 2 poło-wy XIX wieku i ma łączną powierzchnię około 2,91 ha. Rośnie tam wiele gatunków drzew m.in. jesiony, świerki pospolite, modrzew polska, dąb szypułkowy. Przed kilkoma laty park został odkupiony od gminy i obecnie stanowi własność prywatną (z artykułu Magdaleny Kaszuby w publikacji pod redakcją Szymona Wiśniewskiego)

Bocheniec - na początku XVIII wieku dostał się w ręce Dziewanowskich z Dziewanowa herbu Jastrzębiec, w których rękach z krótkimi przerwami znajdował się do 1842 roku. Dwór wybudowany został w pierwszej połowie XIX w. dla właścicieli wsi. Ostatnimi właścicielami majątku byli Kazimiera i Bolesław Płońscy. Tuż po wojnie Skarb Państwa przejął dwór. Został on powiększony o piętro i utworzono w nim mieszkania. Niegdyś wokół niego znajdował się park. Budynek jest murowany z cegły i otynkowany. W jego przedniej części znajduje się wydatny ganek. Jest on otwarty na trzy strony arkadami filarowymi, opięty pilastrami dźwigającymi uproszczone belkowanie i trójkątny przyczółek. Pierwotne wejście pod gankiem zostało zamurowane. Na elewacji znajdują się ślady zniszczonej dekoracji stiukowej o motywach festonów i kokard. Dach na początku był siodłowy, jednak w związku z nadbudową dworu został przekształcony i pokryty dachówką (z artykułu Joanny Szwarackiej w publikacji pod redakcją Szymona Wiśniewskiego)

Nowa Wieś - dwór w Nowej Wsi uległ całkowitej przebudowie na początku lat siedemdziesiątych i upodobnił się do typowego bloku mieszkalnego. Dwór miał rozplanowanie na kształt wydłużonego prostokąta, Był podpiwniczony. Jednak utracił on dwuspadowy dach oraz umieszczony, podobnie jak i w innych obiektach tego typu, trójkątny piętrowy ryzalit. Po likwidacji dachu i ryzalitu dwór nadbudowano o jedno piętro przykryte płaskim dachem z papy. Majątek w Nowej Wsi obejmo-wał również oficynę, oborę usytuowaną na północ od dworu, park dworski, założony najprawdopodobniej w II połowie XIX w. oraz czworaki usytuowane od strony wsi Zawada. Majątkiem zarządzała rodzina Prabuckich (z artykułu Jacka Maćkiewicza w publikacji pod redakcją Szymona Wiśniewskiego)